Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Budżet obywatelski: już 31 tys. głosów. "Najwięcej na Mokotowie"

Warszawa

sxcMieszkańcy głosują

Warszawiacy potrzebowali czterech dni, by oddać ponad 31 tysięcy głosów w głosowaniu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. – Jest duże zainteresowanie – komentuje ratusz.

- O to nam chodziło, żeby mieszkańcy nie odpuszczali, żeby głosowali. Przypominam, że głos mogą oddać też osoby niepełnoletnie – mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza i informuje, że od piątku warszawiacy oddali 31 tysięcy głosów, a najwięcej - mieszkańcy Mokotowa.

W sumie do wyboru jest dokładnie 1390 projektów z 18 dzielnic. Swój głos mogą oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy, czyli również osoby niezameldowane, a także mieszkańcy poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekuna prawnego) oraz cudzoziemcy stale zamieszkujący w stolicy.

Ile można wybrać?

Każdy mieszkaniec, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, może wybrać jedną dzielnicę, a w niej jeden obszar – jeżeli został on wyznaczony.

Zagłosować można na maksymalnie pięć projektów z listy dostępnej w danym obszarze. Dotyczy to większości dzielnic. Jedynie na Białołęce, Ochocie oraz Woli mieszkańcy będą mogli wybrać maksymalnie 10 projektów – do pięciu o charakterze ogólnodzielnicowym oraz do pięciu o charakterze lokalnym.

Jak głosować?

Głosy można oddawać:

- Internetowo na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. W tym przypadku konieczne jest posiadanie konta poczty e-mail. Niezbędne będzie kliknięcie do 30 czerwca br. w odnośnik przesłany pocztą mailowa przez urząd po oddaniu głosu.

- Osobiście w wyznaczonych punktach (m.in. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz w innych punktach. Informacje o nich znajdują się na stronach dzielnic, na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na ulotkach i plakatach).

- Korespondencyjnie – przesyłając z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2015" wypełnioną kartę do głosowania na adres właściwego urzędu dzielnicy.

Mieszkańcy głosują, miasto realizuje

Zagłosować można tylko raz. Oznacza to, że jeżeli wybierzemy formę internetową, nie będziemy mogli głosować z wykorzystaniem papierowej karty do głosowania i odwrotnie.

Należy również podkreślić, że głosowanie jest jawne i wymaga podania swoich danych osobowych.

W przypadku głosowania korespondencyjnego o uznaniu głosu decyduje data wpływu karty do urzędu, nie data jej nadania.

Lista projektów wybranych przez mieszkańców zostanie ogłoszona do 15 lipca br. Projekty z tej listy będą włączone do budżetu Warszawy i zostaną zrealizowane w roku 2015.

Swój głos oddać można do 30 czerwca.

Zobacz zakwalifikowane projekty

O budżecie partycypacyjnym mówi Urszula Majewska z CKS
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl ; sxc.hu

lata/ran