Budżet obywatelski: są wyniki głosowania

Warszawa

UMBudżet partycypacyjny podzielony

Mieszkańcy zgłosili 2649 projektów, głosowano na 1750 z nich, z czego zrealizowanych zostanie 770 za ponad 54 mln złotych. Na budżet partycypacyjny głosowało ponad 128 tys. warszawiaków, głównie drogą elektroniczną.

Już po raz trzeci mieszkańcy mogli zdecydować na co zostanie wydana część publicznych pieniędzy. Tym razem do podziału było ponad 58 mln złotych.

- To jest taki projekt, w którym mieszkańcy mogą decydować od początku do końca, co zmienić w swoim otoczeniu. Dziękujemy warszawiakom za ich aktywność – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Mieszkańcy zgłosili 2 649 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 750 z nich, dotyczących 18 dzielnic. Finalnie zrealizowanych będzie 770 projektów na kwotę ponad 54,2 mln złotych.

Głosy ponad 128 tys. warszawiaków

Na projekty głosowało 128 406 warszawiaków. Mieszkańcy preferowali drogę elektroniczną. Tylko 5 proc. głosów oddano za pomocą kart do głosowania. Wśród głosujących przeważały kobiety, których odnotowano 59 procent. 41 proc. stanowili mężczyźni.

Jak informuje stołeczny ratusz, największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Żoliborzu, gdzie udział w głosowaniu wzięło ponad 10 proc. mieszkańców tej dzielnicy.

- Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się dzielnice: Wilanów (ponad 9 proc.), Mokotów (9 proc.) oraz Białołęka (prawie 9 proc.). Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania – informuje urząd miasta Warszawy.

Najwięcej projektów na Mokotów

Najwięcej, bo 82 projekty trafiło do realizacji w dzielnicy Mokotów, najmniej - w dzielnicy Ursus i Rembertów (po 13).

- Obszarami o największej liczbie zwycięskich projektów (po 19 projektów) były: obszar 2 (Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Białołęka Dworska, Henryków, Szamocin) na Białołęce i rejon D na Mokotowie. Najmniej projektów (po jednym) zwyciężyło w obszarach: Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe (Bemowo), Radiowo, Wólka Węglowa, Placówka, Huta (Bielany), Marysin Wawerski Południowy (Wawer), Zarzeń (Wawer) – wylicza stołeczny ratusz.

ZOBCZ, KTÓRE PROJEKTY WYGRAŁY - PEŁNA LISTA

Plaże, zieleń i rowery

Na Białołęce najwięcej głosów – 1635 – otrzymał projekt "Tak dla plaży na Białołęce". 2254 osoby zagłosowały za uzupełnieniem sieci tras rowerowych na Bielanach. Praskie kasztanowce będą ratowane dzięki 1129 głosom. Na projekt "Praga Południe bez psich odchodów - zakup koszy na śmieci" zagłosowało 2545 mieszkańców.

553 głosy wystarczyły, aby zwyciężył projekt "Parking dla rowerów przy PKP Rembertów". Młodzieżowy park rekreacji powstanie w Wesołej. Zagłosowało za nim 455 osób. Co ciekawe, zwycięskim projektem z najmniejszą liczbą głosów jest projekt "Życzliwość wobec kobiet w ciąży dla mieszkanek Wesołej". Oddano na niego... pięć głosów.

W Wilanowie 1190 mieszkańców opowiedziało się za budową "Stacji naprawy rowerów". Najwięcej głosów (3068) w całym mieście oddano na projekt "Kolejne 50 drzew dla Ursynowa". We Włochach 462 głosy oddano na "Minipark linowy w Parku Kombatantów" . Natomiast w Ursusie 853 głosy uzyskał projekt "Powiększenie bazy sportowej, ogólnodostępnej poprzez adaptację terenu nieużytku na terenie OSIR Ursus".

Na Ochocie z 1347 głosami wygrał projekt "Chronimy jerzyki i wróble na Ochocie - działanie pilotażowe". W Śródmieściu postawiono na książki i infrastrukturę rowerową. Projekt "Zbiory dla bibliotek" uzyskał aż 1747 głosów. 12 głosów mniej zdobył projekt: "Uzupełnienie sieci tras rowerowych w Śródmieściu".

"Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego na Żoliborzu" to zwycięski projekt na Żoliborzu. Natomiast na Bemowie wygrała "Ścieżka rowerowa wzdłuż Powstańców Śl. - ostatni brakujący odcinek". Oddano na nią 1519 głosów. Na "Uzupełnienie sieci tras rowerowych na Bielanach" oddano 2254 głosów.

ZOBCZ, KTÓRE PROJEKTY WYGRAŁY - PEŁNA LISTA

Sprawdź, jak głosowały dzielnice

skw/b