Budżet na 2012 rok: koniec życia na kredyt

Warszawa

fot. sxc.hu

- Dzielenie biedy - mówią radni. Czytając projekt budżetu na przyszły rok, trudno się z nimi nie zgodzić. Głosowanie w Radzie Warszawy już dziś.

W przyszłym roku, po raz pierwszy od lat, miasto wyda mniej pieniędzy, niż w roku mijającym.

Wydatki stolicy zaplanowano na kwotę 13,3 mld zł. To o 4 proc. mniej niż w roku 2011, mimo że do kasy Warszawy wpłynie o 8 proc. więcej pieniędzy (12,4 mld zł.) niż w roku 2011 (11,3 mld). Nowa ustawa o finansach publicznych nakłada jednak wymóg: wydatki samorządu nie mogą przekroczyć jego dochodów. Z tego powodu Warszawa nie będzie zaciągała nowych kredytów ani emitowała obligacji.

Budżet "niezadłużania" Warszawy

- W dalszym ciągu stawiamy na modernizację miasta. Co piąta złotówka pójdzie na inwestycje, a naszym priorytetem jest rozbudowa transportu publicznego - podsumowuje projekt Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - To jest również budżet, który pozwoli nam nie zadłużać Warszawy - dodaje.

Jedna z najważniejszych liczb to 2,9 mld- tyle urzędnicy zamierzają wydać na inwestycje. W roku 2011 było to 3,3 mld. Duże, ogólnomiejskie projekty pochłoną 2,5 mld (w 2011 roku 3,2 mld zł), a inwestycje lokalne, w tym dzielnicowe, zaledwie 345 mln czyli o około 95 mln zł mniej niż w tym roku. Najwięcej - 2.1 mld - pójdzie na transport i drogi.

78 proc. budżetu pochłonie utrzymanie miejskich szkół, komunikacji, przedszkoli, szpitali i oczywiście całej administracji (1 mld zł.). Kulą u nogi Warszawy jest również janosikowe – w tym roku na rzecz biednych gmin miasto odda ponad 800 mln. zł.

INWESTYCJE DROGOWE I KOMUNIKACYJNE

2,1 mld zł

W programie wydatków na transport publiczny najdroższą pozycją, tak jak w roku poprzednim, jest budowa II nitki metra (1, 6 mld).W tej kwocie są środki na centralny odcinek oraz na prace projektowe odcinków na Targówek i Bemowo. Prace przy budowie pawilonu dla podróżnych na Dworcu Wschodnim pochłoną 10 mln zł. Miasto chce również wykupić grunty pod budowę trasy tramwajowej na Tarchomin - na ten cel zarezerwowano 22 mln.W przyszłym roku Zarząd Transportu Miejskiego dostanie też 27 mln zł na budowę parkingów "Parkuj i Jedź".

Najdroższe inwestycje z zakresu drogownictwa to m.in. budowa ulicy Nowolazurowej od Al. Jerozolimskich do trasy AK (117 mln), budowa trasy Mostu Północnego (49 mln), budowa szlaku rowerowego wzdłuż Wisły (15 mln) oraz przebudowa ulicy Prostej między rondem Daszyńskiego a rondem ONZ (16 mln).

INWESTYCJE: ZDROWIE I POMOC SPOŁECZNA

107,5 mln zł

Za tę kowtę miasto chce m.in. sfinansować rozbudowę szpitala św. Rodziny (18 mln) i kontynuować prace przy budowie centrum dla osób z chorobą Alzheimera (13 mln). Pieniądze na rozbudowę dostanie też szpital przy Inflanckiej (9,4 mln) oraz Warszawski Szpital dla Dzieci (11,7 mln).

INWESTYCJE: GOSPODARKA KOMUNLANA I OCHRONA ŚRODOWISKA

78,7 mln zł

Środki te będą przeznaczone przede wszystkim na zagospodarowanie nabrzeża Wisły, które pochłonie 53 mln złotych, oraz na budowę bramy przeciwpowodziowej w Porcie Praskim (10 mln).

INWESTYCJE: KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA

78,3 mln zł

Lwia część tej kwoty - aż 29 mln złotych - pójdzie na kontynuację budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstające Muzeum Warszawskiej Pragi dostanie 25,5 mln zł. Ostre oszczędności czekają za to domy kultury finansowane głównie z budżetów dzielnic. Jedynie na budowę służewskiego domu kultury miasto wysupła 5,2 mln zł.Będą też środki na rewitalizację DK Kadr - 6 mln zł.

Na organizacje pozarządowe, które tworzą projkety kulturalne miasto wyda 19,3 mln czyli o 2 mln mniej niż obecnie. Na kontrowersyjny pomnik Polaków Ratujących Żydów na pl. Grzybowskim zarezerwowano 500 tys złotych.

Wydatki na dzielnice: "zamiast rozwoju , stagnacja"

Bardzo trudny rok czeka dzielnice. Wprawdzie ratusz wyda na nie aż 4,4 mld złotych, ale z tego tylko 344,9 mln na lokalne inwestycje. I tak np. Bemowo ma do dyspozycji 225 mln zł. w tej kwocie znalazły się pieniądze m.in na budowę mieszkań komunalnych przy ul. Pełczyńskiego (33 mln) i skwer sportów miejskich (1,5 mln).

Żoliborz dostanie w przyszłym roku 143 mln złotych, w tym pieniądze na modernizacje ulic w otoczeniu Cytadeli. Blado wypada budżet dzielnicy Włochy, która dostanie tylko 108 mln złotych. Przyszłoroczny budżet Pragi Północ to 235 mln, sąsiednia Praga Południe ma do wydania sporo więcej, bo 396 mln. Śródmieście (ta dzielnica, jak co roku, ma największy budżet w porównaniu z innymi) w 2012 roku będzie miało do dyspozycji 570 mln zł. Ursynów dostanie 295,6 mln zł. Burmistrz tej ostatniej dzielnicy należy do - nielicznej - grupy umiarkowanie zadowolonych z podziału pieniędzy na kolejny rok. - Na tle innych dzielnic budżet Ursynowa z 31 mln zł na inwestycje się broni. Mówiąc wprost, inni mają gorzej - ocenia Piotr Guział. - Nie da się ukryć, że nie jest to budżet rozwoju, a stagnacji - dodaje.

Ursynów w przyszłym roku będzie budował domy komunalne, dzielnica odda również szkołę przy ul. Lokajskiego. - Rzuciliśmy wyzwanie przyrodzie. Na wiosnę rozpoczniemy największą w historii rekultywację Jeziora Zgorzała. To jest koszt 8 mln zł - mówi Guział.

Ostatnia inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców ulic co roku podtapianych przy większym deszczu.

Opozycja o budżecie: nieracjonalny

Zaproponowany przez miasto budżet na 2012 rok to dopiero propozycja. Aby stała się obowiązującym dokumentem, musi ją zatwierdzić Rada Warszawy. Głosowanie i dyskusja na temat podziału pieniędzy odbędzie się w czwartek. Już teraz wiadomo, że radni Prawa i Sprawiedliwości budżetu nie poprą.

- Będziemy przeciw, bo środki są dzielone nieracjonalnie. Ten budżet jest według mnie nie do wykonania - mówi przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik.

Samorządowcy SLD są bardziej powściągliwi w ocenie. - Z budżetem miasta na 2012 rok jest jak z demokracją według Churchila: być może to nie najlepszy ustrój ale nikt nie wymyslił lepszego. Pani prezydent zaproponowała, jak się wydaje, optymalne podzielenie biedy. Pozostaje mieć nadzieję, że w trakcie roku dochody będą rosły - mówi radny SLD Andrzej Golimont.

Do przyjęcia budżetu wystarczą głosy Platformy Obywatelskiej, na popracie tych radnych Hanna Gronkiewiecz-Waltz z pewnością może liczyć.

NAJWIĘKSZE INWSTYCJE 2012:

II linia metra – 1,6 mld zł

Ul. Nowolazurowa – 166 mln

Trasa mostu Północnego – 49 mln

Modernizacja targowiska Banacha- 11 mln zł

Budowa parkingów Park&Ride - 27 mln zł

Tramwaj na Tarchomin – 22,5 mln zł

Pętla autobusowa (Dworzec Wschodni) – 10 mln zł

Al. Jerozolimskie – 31 mln zł

Muzeum Historii Żydów Polskich – 29 mln zł

Muzeum Pragi – 25,5 mln zł

Przebudowa ul. Prostej – 16 mln zł

Szlak rowerowy wzdłuż Wisły – 15 mln zł

Centrum Sztuki Nowoczesnej – 14 mln zł

Ewelina Cyranowska