Budynek stabilny, mieszkańcy wracają. 1000 zł za brak gazu

Warszawa

TVN24Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

- Budynek przy ul. Marszałkowskiej 136 jest stabilny. Wyniki badań pokazały, że mieszkańcy mogą tam wracać - poinformowała na sobotnim briefingu prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przed tygodniem lokatorów ewakuowano, bo doszło do poważnej awarii na budowie II linii metra.

W piątek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzje dopuszczające do użytkowania klatkę 2 i 3 - poinformowała prezydent. Lokatorzy 22 mieszkań klatki pierwszej również mogliby wrócić do domu, ale wykonawca metra uważa, że lepiej będzie jeśli wstrzymają się do wtorku lub środy. – Prace, które będą wykonywane w okolicy tej części budynku, są mało komfortowe i lepiej będzie jeśli poczekają te kilka dni - informuje Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

1000 zł rekompensaty

Wszyscy lokatorzy z mieszkań w klatce 2 i 3 , którzy zdecyduja się wrócić w weekend do budynku, dostaną rekompensatę po 1000 zł na mieszkanie - wynika to z faktu, że nie ma tam gazu - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Awaria na Szkolnej...

5 października uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch z nich. Budowniczy ustabilizowali już grunt pod budynkiem Marszałkowska 136. Tam pięć metrów poniżej fundamentów doszło do rozluźnienia gruntu. Część mieszkańców, których lokale znajdują się od strony ul. Marszałkowskiej, wróciła do swoich mieszkań w zeszłą sobotę.

... i na Powiślu

To nie jedyna awaria w związku z budową centralnego odcinka II linii metra.W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

su//ec