Najnowsze

Budują wieżowiec na miejscu fabryki "polskich stenów"

Najnowsze

Rozbiórka hotelu Mercure
Echo InvestmentRozbiórka hotelu Mercure

Przy skrzyżowaniu Grzybowskiej i al. Jana Pawła II trwa budowa wieżowca Q22. Ma być gotowy w 2016 roku. Tymczasem deweloper przypomina historię tego miejsca z okresu II wojny światowej. Upamiętniała ją tablica na elewacji rozebranego hotelu Mercure.

Q22 to 155-metrowy biurowiec zaprojektowany przez firmę Kuryłowicz & Associates, który ma powstać na miejscu rozebranego hotelu. Na ogrodzonym placu budowy trwają intensywne przygotowania do budowy - zakończyła się już rozbiórka podziemnego garażu hotelu, powstają ściany szczelinowe nowego budynku.

Ma być gotowy w 2016 roku, a najemcom zaoferuje m.in. 52 tysiące metrów powierzchni użytkowej, parking rowerowy z szatnią i prysznicami, i dwupoziomowe biura na najwyższych kondygnacjach.

Od łóżek do karabinów

Ruszyła też internetowa strona projektu. A na niej, poza informacjami o samej inwestycji, znalazł się blog. Pierwszy wpis zaskoczył - nie ma w nim bowiem ani słowa o nowym budynku. Deweloper - firma Echo - przypomniał za to epizod z okresu II wojny światowej, który rozegrał się w tym miejscu.

W miejscu, gdzie dziś trwa budowa, przed wojną dział zakład metalowy Konrad, Januszkiewicz i Ska. Firma zatrudniająca około 800 osób miała w tym rejonie kilkanaście budynków. Produkowała m.in. łóżka koszarowe i meble biurowe, a także wyposażenie gabinetów lekarskich.

Tablica upamiętniająca fabrykę "polskich stenów"fot. Echo Investment

W czasie okupacji znalazła się na terenie getta, ale miała zezwolenie na dalszą działalność. Powstała w niej także nielegalna rusznikarnia, która wyspecjalizowała się w produkcji "polskich stenów", wzorowanych na pochodzących ze zrzutów, brytyjskich pistoletach maszynowych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA BLOGU INWESTYCJI

W sierpniu 1944 roku fabryka została zajęta przez Powstańców. Miała własne ujęcie wody i źródło zasilania, więc dla walczących była obiektem strategicznym. Obok stanęła też barykada, która broniła dostępu do Śródmieścia od strony Woli.

Do tego momentu podziemna rusznikarnia wyprodukowała bez mała 200 sztuk broni. W trakcie walk zakład został zniszczony. Po wojnie udało się go częściowo odtworzyć, potem został znacjonalizowany, a pod koniec lat 50. rozebrany. W jego miejscu przebiega dziś al. Jana Pawła II i stawiany jest wieżowiec Q22.

Tablica wróci na miejsce

O okupacyjnym epizodzie tego miejsca przypominała tablica, która wisiała na elewacji hotelu Mercure. Inwestor uspokaja, że nie przepadła w trakcie rozbiórki. Co więcej - po wybudowaniu 155-metrowej wieży wróci na swoje miejsce.

- Rozważane są różne lokalizacje, ale chcemy, żeby była dobrze wyeksponowana, bo to ważny i ciekawy element tożsamości tego miejsca - zapewnia Wojciech Gepner z firmy Echo.

roody

Pozostałe wiadomości