Budują pomnik Korfantego w "alei ojców niepodległości"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plRozpoczęła się budowa pomnika Wojciech Korfantego

Rozpoczęła się budowa pomnika Wojciecha Korfantego w Alejach Ujazdowskich. Postać śląskiego polityka ma mieć 2,5 metra wysokości.

Teren prac znajduje się obecnie za ogrodzeniem. Pomnik powstaje u zbiegu z Agrykolą - w "alei ojców niepodległości", której krańce wyznaczają pomniki Józefa Piłsudskiego pod Belwederem i Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży; między nimi znajdują się monumenty poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu i Ignacemu Paderewskiemu.

Polerowany granit

"Pomnik o tradycyjnej formie, wzniesiony jest na niskiej platformie o trzech stopniach. Postać Wojciecha Korfantego będzie miała 2,5 metra wysokości. Zostanie odlana z patynowanego brązu. Bryła, obok której stoi postać, będzie wykonana z czarnego polerowanego granitu, na której zostanie umieszczony napis: "Wojciech Korfanty 1873-1939, polityk śląski, chrześcijański demokrata" – informuje ratusz.

Monument ma zostać odsłonięty w tym roku.

19 października 2018 r. warszawski ratusz ogłosił, że w konkursie na projekt pomnika Wojciecha Korfantego zwyciężyła praca Karola Badyny z "Pracowni Rzeźby Forma" z Krakowa. Głównym elementem koncepcji jest postać przywódcy niepodległościowego Górnego Śląska.

Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia w stolicy pomnika Korfantego już w listopadzie 2014 r. Wówczas zakładano, że inwestorem będzie instytucja państwowa – ówczesna Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Później ustalono, że pomnik sfinansują samorządy: Warszawy i śląskich miast. Zakładano, że monument będzie gotowy w przyszłym roku, w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

Różne finansowanie

W marcu 2015 r. prezydenci: Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i Świętochłowic - Dawid Kostempski podpisali porozumienie, zgodnie z którym wart - jak wówczas szacowano - ok. 1,3-1,5 mln zł pomnik miały współfinansować samorząd stolicy i samorządy śląskich miast, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Od inicjatywy zdystansował się m.in. samorząd Katowic - w maju radni stolicy Górnego Śląska w apelu do władz państwowych oraz samorządu Warszawy wyrazili oburzenie faktem, że warszawski pomnik Wojciecha Korfantego miałby być sfinansowany m.in. przez śląskie gminy. Ich zdaniem za pomnik powinny zapłacić instytucje państwowe.

8 lipca 2018 r. deklarację w sprawie pokrycia kosztów budowy pomnika złożył premier Mateusz Morawiecki, który podczas spotkania z mieszkańcami Katowic obiecał sfinansowanie budowy "wielkiego, wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków" Wojciecha Korfantego w Warszawie. Szef rządu mówił wówczas, że o finansowaniu budowy zdecydował podczas jednego ze spotkań z parlamentarzystami.

ran,PAP