Budują nowy szpital psychiatryczny. "Godne warunki, komfort"


Trwa budowa nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy. W 2017 r. pacjenci mają przenieść się z XIX-wiecznych pawilonów do nowoczesnego i bezpiecznego budynku. Wartość inwestycji to ok. 177 mln zł.

Ruszyła budowa szpitala w Drewnicy
Ruszyła budowa szpitala w Drewnicy | MSW Drewnica

Szpital "Drewnica" od lat potrzebuje nowej siedziby. Dziś placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów. Obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym, więc w maju radni województwa zadecydowali o budowie nowego budynku.

– Niestety psychiatria w Polsce jest ciągle bardzo niedofinansowana. Nie zawsze warunki sprzyjają leczeniu. Inwestycja, którą rozpoczynamy, zapewni pacjentom Drewnicy godne warunki. Komfort, wygoda i przyjazne otoczenie – tak będzie wyglądać nowy szpital – mówił podczas podpisywania umowy na budowę marszałek Adam Struzik.

114 dni czekania na wizytę. Czytaj więcej o realiach opieki psychiatrycznej w Warszawie

Psychiatria XXI wieku

Szpital usytuowany będzie w zielonej okolicy. Jego budowa oraz zastosowane rozwiązania energetyczne mają sprawić, że będzie to nowoczesne miejsce, przyjazne pacjentom w każdym wieku. Szpital otaczać ma duży ogród, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.

Gwieździsty kształt budynku ma zapewnić sprawną komunikację wewnętrzną i podnieść bezpieczeństwo pacjentów.

Każdy segment budynku ma tworzyć oddzielną bryłę. Przestrzeń ma być dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii, znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych.

300 łóżek dla chorych

Budynki nie będą zbyt wysokie. Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom, stanowiący przestrzeń dla personelu lub osób z zewnątrz.

Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację.

Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w Drewnicy szkoleń i sympozjów naukowych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji. Będą mogli liczyć na pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.

Zaprojektowano też nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi. Ponieważ u osób tych występują również schorzenia somatyczne, przewidziano rozszerzenie działalności poradni specjalistycznych, tak by zapewnić kompleksową opiekę nad osobami starszymi.

Nowoczesne źródła energii

Szpital będzie także korzystać z ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym będzie mógł wykorzystać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie w właśnie uruchomionym zbiorniku magazynowania ciepła. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Obok zbiornika zbudowano: pole kolektorów słonecznych, instalację hydrauliczną, zmodernizowano kotłownię wraz z pompą ciepła. Projekt EINSTEIN dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

W Szpitalu znajdzie się miejsce dla ok. 300 łóżek, w tym dla:

135 łóżek w trzech oddziałach ogólnopsychiatrycznych;

30 łóżek w oddziale psychogeriatrycznym;

31 łóżek w oddziale terapeutycznym dla psychoz;

31 łóżek w oddziale chorób afektywnych;

32 łóżek w oddziale rehabilitacji psychiatrycznej;

21 łóżek w oddziale detoksykacji alkoholowej;

25 miejsc w oddziale dziennym;

Centrum Rehabilitacyjnego, izby przyjęć, gabinetów specjalistycznych (ginekologiczny, urologiczny, neurologiczny, okulistyczny, stomatologiczny, internistyczny, psychologiczny, psychiatryczny, a także gabinet RTG, EKG, USG itp.).

W maju ruszył też remont zewnętrznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego:

Remont szpitala
Remont szpitalaMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

kś/ran

Pozostałe wiadomości