Budują miasteczko drogowe. Miejski ruch w skali mikro

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plPowstaje nowe miasteczko ruchu drogowego

Przy ulicy Sołtyka na Woli ruszyła budowa miasteczka ruchu drogowego. Za ponad 800 tysięcy złotych warszawscy uczniowie zyskają miejsce, gdzie nauczą się. jak bezpiecznie jeździć rowerem po mieście. Podobny plac istnieje już od kilku lat na Grochowie.

Liczba chętnych na zajęcia organizowane przez strażników miejskich stale rośnie. – Tylko w pierwszym półroczu tego roku przeszkoliliśmy ponad 12 tysięcy uczniów ze 185 szkół, a w 57 z nich przeprowadziliśmy egzamin na kartę rowerową – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa straży miejskiej.

Obecnie zajęcia prowadzą w mobilnym miasteczku, które wędruje po całym mieście. Stacjonarne miasteczko będzie miało znacznie więcej elementów i lepiej odzwierciedli rzeczywistość drogową. O tym, jak może ono wyglądać, możemy się przekonać na Grochowie. Tam przy ulicy Olszynki Grochowskiej od 2010 roku istnieje miasteczko.

Miasteczko istnieje już przy ulicy Olszynki Grochowskiej
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

To przy Sołtyka ma być podobne. - Zaplanowano budowę jezdni asfaltowych, ścieżek rowerowych, ronda, skrzyżowań w tym skrzyżowania z torowiskiem, chodników oraz poziomego i pionowego oznakowania – wylicza Niżniak.

Pierwsze zajęcia w listopadzie

Jak dodaje, powstanie również sala edukacyjna. To właśnie tam, od teorii rozpocznie się szkolenie uczniów. Później przeniosą się na plac, gdzie będą mieli zajęcia praktyczne.

Zakończenie budowy miasteczka planowane jest pod koniec października. Pierwsze zajęcia w listopadzie.

bf/r