Najnowsze

Budowa muzeów na Cytadeli rozpoczęła się od rozbiórki

Najnowsze

Ruszyła budowa muzeum
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plRuszyła budowa muzeum

Na Cytadeli oficjalnie rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Na początku powstanie nowy wjazd od strony Wybrzeża Gdyńskiego.

Dokonano już rozbiórki kilku obiektów powojskowych, które kolidowały z budową nowego wjazdu. Obecnie, pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym, rozbierany jest fragment muru obronnego w północnej części Cytadeli.

Mur, jak mówił prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, jest w tak złym stanie, że nie pozostaje nic innego, jak go rozebrać. Jednak Cytadela to zabytek i - jak mówił Fałkowski - tak też będzie traktowany mur. Na zakończenie inwestycji brama zostanie zabudowana stropem, a mur zostanie odtworzony na jej szczycie.

Nowy wjazd od Wisłostrady

Wjazd do całego kompleksu muzealnego, jaki znajdzie się na terenie Cytadeli, zostanie ulokowany od strony Wisłostrady. Zaprojektowano tam nową bramę wjazdową, ponieważ trzy istniejące obecnie nie mieszczą większych pojazdów i autokarów. Prace przygotowawcze przy budowie planowanych obiektów muzealnych częściowo już się rozpoczęły. Teren przebadano też archeologicznie, co daje pewność, że będzie można bez zakłóceń prowadzić inwestycję. Przekopany zostanie wał ziemny i skarpa, przez które przebiegać będzie nowy wjazd do Cytadeli połączony bezkolizyjnie z ul. Wybrzeże Gdyńskie poprzez pasy włączenia i wyłączenia z ruchu. Wzdłuż nowych jezdni zbudowane zostaną chodniki dla pieszych i droga dla rowerów. Zakończenie budowy wjazdu planowane jest na grudzień tego roku. Gabaryty bramy pozwolą na przemieszczenie do Cytadeli zabytkowych pojazdów, samolotów i uzbrojenia ciężkiego za zbiorów MWP. Nowy, szeroki wjazd pozwoli na rozpoczęcie w przyszłym roku budowy w Cytadeli pierwszego pawilonu wystawowego Muzeum Wojska Polskiego wraz z podziemnym, dwukondygnacyjnym parkingiem oraz gmachu Muzeum Historii Polski.

"To moment symboliczny"

Inwestorem przedsięwzięcia jest Muzeum Wojska Polskiego, które we wrześniu 2015 roku zakończyło prace budowlane i konserwatorskie w południowym bastionie Cytadeli, adaptując go na nowa siedzibę swojego oddziału - Muzeum Katyńskie.

- To moment symboliczny. Dla wojska jest niesłychanie ważne, że jest i chce być związane z kulturą wysoką. Dlatego budowa nowego gmachu Muzeum Wojska Polskiego jest nie tylko koniecznością organizacyjną, kiedyś to muzeum musi mieć w końcu własną siedzibę. Po ponad 80 latach cały czas znajduje się pomieszczeniach Muzeum Narodowego. Przeniesienie pozwoli na lepsze wyeksponowanie zbiorów, dotarcie do szerokiej publiczności - mówił Fałkowski.

Docelowo tzw. Cytadela Muzeów będzie wielkim założeniem forteczno-parkowym. Na jej terenie znajdą się istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

W centrum historyczny plac

W centralnej części kompleksu znajdzie się plac. Będzie to odtworzony historyczny plac gwardii. Zostanie on zlokalizowany na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea będą ten plac okalały. Od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się wystawy Muzeum Wojska Polskiego. Centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości