Budowa i wnętrza wieżowca. Archiwalne zdjęcia Prudentialu


Od budowy, przez lata świetności, aż po bombardowanie w czasach II wojny światowej. Narodowe Archiwum Cyfrowe zafundowała nam serię zdjęć słynnego warszawskiego wieżowca - Prudentiala.

Wieżowiec powstał w latach 1931-33. Na dole znajdowały się biura, wyżej luksusowe apartamenty. Był jednam z najwyższych budynków nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Luksusowe wnętrza

Prudential wybijał się na tle placu Napoleona (dzisiaj plac Powstańców Warszawy), konstrukcja rosła w oczach, aż wreszcie zaczęła dominować w krajobrazie stolicy.

Szczególne wrażenia robią zdjęcia z budowy wieżowca oraz te wykonane w jego wnętrzach już po zakończeniu budowy. Widać na nich m.in. salę konferencyjną, jedną z sal biurowych oraz podziemia, gdzie mieściły się maszyny centralnego ogrzewania.

W czasie II wojny światowej w budynek trafił gigantyczny pocisk. Prudential został mocno zniszczony. Po wojnie w budynku mieścił się w hotel Warszawa.

ZOBACZ WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ

W sierpniu 2010 roku rozpoczęła się rewitalizacja wieżowca. W Prudentialu po przebudowie ma powstać luksusowy hotel. Efektów na razie nie widać, podobnie jak końca prac.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości