Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Budowa gazociągu na Żeraniu. Ratusz obiecuje konsultacje i drzewa

Warszawa

Ocalmy tereny nad Kanałem ŻerańskiemBędą konsultację ws. Kanału Żerańskiego

Prace przygotowawcze do budowy gazociągu na Żeraniu nabierają tempa. Na wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami władze miasta zapowiedziały konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu nad kanałem, 20 tys. nasadzeń, które zastąpią wycięte drzewa i trójstronne porozumienie między ratuszem, Gaz Systemem i spółką PGNiG Termika.

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego budzi emocje od kilku miesięcy. Początkowo mieszkańcy dzielnicy domagali się wstrzymania inwestycji. Obawiali się wycinki setek zdrowych drzew i zniszczenia malowniczego terenu Białołęki. Wtorkowe spotkanie z władzami miasta i dzielnicy pokazuje jednak, że obawy zostały rozwiane.

- Wreszcie wiemy, na czym stoimy – przyznali po jego zakończeniu członkowie inicjatywy "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

Ratusz obiecuje nasadzenia

Obecny na spotkaniu wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział, że ratusz będzie mediatorem między mieszkańcami dzielnicy, a firmami odpowiadającymi za realizację inwestycji (Gaz System i PGNiG Termika).

Mediacje mają dotyczyć trzech aspektów: samej budowy gazociągu, zagospodarowania terenu po realizacji inwestycji i nowych nasadzeń w zamian za wycięte drzewa. Bo te niestety trzeba będzie wyciąć. – W pasie sześciu metrów od miejsca, w którym przechodzi gazociąg nie mogą występować drzewa – powiedział Olszewski. To oznacza, że pod topór może pójść nawet 1800 drzew.

- Jesteśmy jednak umówieni z wykonawcą na współpracę w zakresie nasadzeń zastępczych. Będzie ich stosunkowo dużo. Będą wykonywane nie tylko nad Kanałem Żerańskim, ale też na terenie całej dzielnicy i gmin sąsiednich. Planujemy rozmowy z projektantami w tej sprawie i wskazanie konkretnych miejsc do nasadzeń – zadeklarował Olszewski.

Jak czytamy na stronie "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim", nowych nasadzeń ma być aż 20 tys. Władze dzielnicy zadeklarowały też, że Białołęka zyska 250 dodatkowych drzew w ramach programu "Milion drzew dla Warszawy".

We wrześniu początek konsultacji

Kolejna ważna dla mieszkańców Białołęki kwestia to wygląd tego terenu już po zakończeniu budowy. – Plan zagospodarowania będzie przedmiotem porozumienia między nami a inwestorem, które zostanie podpisane w lipcu. Porozumienie to zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych, aby teren ten był zgodny z oczekiwaniami mieszkańców Białołęki – zapowiada wiceprezydent.

Konsultacje będą przeprowadzane w formie warsztatowej. Rozpoczną się we wrześniu, tak żeby z końcem roku ratusz miał już uzgodniony projekt i mógł podpisać kolejne porozumienie o podziale kosztów i finansowaniu tej inwestycji (to planowane jest na grudzień).

"Cieszą nas efekty spotkania"

- Cieszy nas zobowiązanie do realizacji wszystkich postulatów, o które walczymy jako strona społeczna i Rada Konsultacyjna. Mowa o ograniczeniu wpływu realizacji inwestycji na środowisko, stworzeniu spójnej koncepcji zagospodarowania terenu zgodnie z wolą mieszkańców oraz rzetelnym informowaniu na temat szczegółów inwestycji – przekonuje Mateusz Senko, założyciel inicjatywy "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

- Choć przed nami jeszcze długa droga, widać już pierwsze efekty zaangażowania mieszkańców. Oby tak dalej – dodaje. - Miasto zaczęło w końcu dostrzegać wagę tej inwestycji i jej konsekwencje dla mieszkańców. To dobry znak – mówi radny Piotr Basiński (IMB).

Gazociąg wysokiego ciśnienia ma mieć 10 kilometrów długości. Według planów pobiegnie pod ziemią, wzdłuż Kanału Żerańskiego i połączy Rembelszczyznę z Elektrociepłownią Żerań. Jego budowa ma rozpocząć się w 2017 roku, a zakończyć w 2019 roku.

CZYTAJ JAK PRZEBIEGAŁ SPÓR W SPRAWIE GAZOCIĄGU

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
tvnwarszawa.pl

kw/mś