Najnowsze

Bronisław Geremek będzie miał swój skwer

Najnowsze

Google MapsChodzi o skwer w Śródmieściu

Śródmiejski skwer przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej będzie nosił imię historyka, byłego działacza opozycji antykomunistycznej, ministra spraw zagranicznych i posła Parlamentu Europejskiego Bronisława Geremka - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

Za uchwałą w tej sprawie głosowało 34 radnych, trzech było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. O jej przyjęcie w imieniu klubu PO wnosił radny Lech Jaworski. Uchwała nie wywołała dyskusji radnych.

Radni powierzyli wykonanie uchwały prezydent Warszawy. Koszt instalacji tablic z nazwą skweru będzie wynosił niecałe 6,5 tys. zł, środki finansowe zapewni Zarząd Dróg Miejskich.

Internowany w stanie wojennym

Bronisław Geremek urodził się w 1932 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 1955-85 współpracował z Instytutem Historii PAN w Warszawie. Od 1960 do 1965 r. wykładał także na paryskiej Sorbonie. W latach 1950-68 członek PZPR, z której wystąpił w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 70. działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wykładowca Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 r. członek NSZZ "Solidarność" i ekspert Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

W stanie wojennym internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego i zespołowi doradców przewodniczącego "Solidarności" Lecha Wałęsy. Podczas obrad Okrągłego Stołu współprzewodniczył zespołowi ds. reform politycznych.

Zginął w wypadku samochodowym

Od 1989 r. poseł na Sejm. Od 1990 r. zasiadał we władzach Unii Demokratycznej, a po połączeniu z KLD w 1994 r. - Unii Wolności. Od 1997 do 2000 r. minister spraw zagranicznych. W okresie jego urzędowania Polska została przyjęta do NATO. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. wybrany z list komitetu Unii Wolności. W Parlamencie Europejskim był członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - ALDE.

Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym, w wieku 76 lat.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o odsłonięciu pomnika Pileckiego:

[object Object]
Odsłonili pomnik Pileckiego TVN24
wideo 2/2

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości