Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Bronią Ogrodu Krasińskich w internecie i przez telefon

TVN Warszawa


Ponad miesiąc po protestach przeciwko wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich, urzędnicy uruchomili stronę internetową, na której wyjaśniają powody prac w śródmiejskim parku.

"Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na rzetelne i sprawdzone informacje na ten temat, Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, w porozumieniu z Zarządem Terenów Publicznych, uruchomił stronę internetową www.ogrodkrasinskich.pl” - informuje Mariusz Burkacki z urzędu dzielnicy.

Fakty i mity

To przede wszystkim odpowiedź na liczne protesty, które skoncentrowały się wokół wycinki ponad 300 drzew, a także niektórych planowany prac.

Odpowiedziami na wątpliwości urzędnicy dzielą się w zakładce rewaloryzacja, gdzie można dowiedzieć się, że większość drzew wycięto ze względów zdrowotnych. Dowiemy się także, ile będzie nasadzonych. Dostępny jest też kosztorys, wizualizacje nowego parku i zdjęciach niektórych wyciętych drzew. Z kolei w zakładce fakty i mity rozprawiają się z plotkami na temat prowadzonych prac.

Na stronie znajdziemy także historię ogrodu, dokumenty związane z przetargiem na prace i opinie na temat rewaloryzacji parku.

"Ponadto do mieszkańców okolic Ogrodu Krasińskich dostarczone zostaną ulotki i plakaty zawierające podstawowe informacje nt. rewaloryzacji i etapu, na jakim się ona znajduje, zapraszające do korzystanie z ww. strony internetowej oraz specjalnie uruchomionego telefonu (22 556 83 48 w godz. 13-16), pod którym można dowiedzieć się więcej nt. prowadzonych prac" - dodaje Burkacki.

Ponad miesiąc protestów

W ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona, niedziałająca teraz, fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

O CO WALCZĄ PROTESTUJĄCY?

ran/roody

O co chodzi protestującym?
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl