"Brama do Nieba" i więcej przedstawień. Taki będzie Orszak Trzech Króli

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plOrszak Trzech Króli znów przejdzie przez Warszawę

W poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Warszawy oraz ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W stolicy będą inscenizacje, a także koncert kolęd. Jak co roku pojawią się zwierzęta. Nowością ma być gra miejska.

Tegoroczna, szósta edycja orszaku przebiegać będzie pod hasłem: "Kolędujmy".

Uczestnicy orszaków otrzymują od organizatorów bezpłatnie symboliczne papierowe korony.

W Warszawie pochód wyruszy z pl. Zamkowego o godz. 12, po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przejdzie w stronę pl. Piłsudskiego, pod stajenkę.

Powstanie "Brama do Nieba"

- Oprócz dobrze znanych już mansjonów (przedstawień - red.), na które co roku czeka wielu mieszkańców stolicy, takich jak "Dwór Heroda" czy "Walka dobra ze złem", pojawią się zupełnie nowe: rozpoczynający orszak "Edykt Cezara Augusta", po którym brzemienna Maryja wraz z Józefem zmierzać będą na spis ludności do Betlejem i poszukiwać miejsca w gospodzie oraz "Szałas Pasterzy", w którym prawdę o narodzeniu Jezusa będzie zwiastował zdumionym pastuszkom Anioł Pański. Ostatnią sceną, odegraną tuż przed oddaniem pokłonu Maleńkiemu, będzie widowiskowa "Brama do Nieba" - opisuje Prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Dodaje, że orszak dotrze do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by odwiedzić Świętą Rodzinę, pokłonić się Dzieciątku oraz złożyć niesione dary.

Następnie na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

Tędy przejdzie orszak
orszak.org

Królowie z orszakami i świtą

Motto scenariusza warszawskiej imprezy to słowa: "Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno", inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych papieża Jana Pawła II.

Autorka warszawskiego scenariusza Anna Murawska opowiada, że poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.

- Król europejski wyrusza na poszukiwanie Dobra i odkrywa, że Bóg złożył je w ludzkim sercu oraz że Dobro jest w Bogu. Król azjatycki poszukuje Prawdy: w nauce i studiowanych księgach znajduje odpowiedź, że Bóg jest Prawdą. Król afrykański poszukuje Piękna: podziwiając przyrodę poznaje, że Bóg jest twórcą Piękna. Prawda, Dobro i Piękno jest w Nim - powiedziała Murawska.

Dodała, że królowie będą wędrować w towarzystwie wspierających ich orszaków i swojej świty.

Wielbłądy, osiołek i smok

"Dobrą Nowinę jako pierwsi usłyszeli betlejemscy pasterze W tegorocznym orszaku nie może zabraknąć pasterzy z owcami. W ramach współpracy z organizatorami projektu "Karpaty Łączą" do Warszawy przybędą karpaccy bacowie, prowadząc stado owiec. Oprócz tego Trzem Królom będą, jak zawsze, towarzyszyć góralskie kapele, zwierzęta - konie, wielbłądy i osiołek, a w orszaku azjatyckim – żółto-czerwony smok animowany przez kilkunastu aktorów" - informują organizatorzy.

Taki był smok w 2013 roku
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Patronat nad wydarzeniem objęli metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gra miejska dla maluchów i starszych

Orszak poprzedzi gra miejska. Edycja dla starszych uczestników odbędzie się 5 stycznia, zaś dla najmłodszych 6 stycznia.

Szczegóły na stronie internetowej organizatora.

Zbierają na stypendia

W trakcie przemarszu wolontariusze będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

W zeszłym roku podczas warszawskiego orszaku zebrano 40 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.

Orszak Trzech Króli w 2013 roku:

Orszak na Krakowskim Przedmieściu
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Zmiany w komunikacji

W święto Trzech Króli autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM będą podjeżdżały na przystanki zgodnie ze świątecznymi rozkładami jazdy.

Kursowanie linii 126 i 426 zostanie zawieszone.

Korona dla papieża Franciszka

Orszaki po raz drugi odbędą się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago).

Orszak ma też połączyć granicę polsko-niemiecką, bo przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.

Orszak Trzech Króli ma też przejść na pl. Św. Piotra w Rzymie. Grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które będą chciały w nim uczestniczyć oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka.

- W ubiegłym roku w 93 miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 200 tys. osób, a w orszaku warszawskim ponad 40 tys. - poinformował Marchewicz.

Głównym organizatorem pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w ich przygotowaniu.

PAP/mz