Brakuje prawie 12 milionów złotych na wylotówkę z Warszawy do Grójca

Warszawa

Łukasz Jóźwiak/ GDDKiA/ TVN24Brakuje pieniędzy na S7

GDDKiA wystąpiła do ministerstwa o przyznanie dodatkowych pieniędzy na budowę 29-kilometrowego odcinka trasy S7 od węzła Lotnisko na obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca. Najniższe ceny ofert złożonych w przetargach okazały się wyższe niż przewidywał kosztorys.

Zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, trasa miałaby być gotowa w 2021 roku.- Liczymy na to, że otrzymamy dodatkowe środki. Jeśli tak się stanie, nastąpi rozstrzygnięcie przetargów i podpisanie umów z wykonawcami - powiedziała Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.

Ceny wyższe niż w kosztorysach

O podzielonej na trzy odcinki inwestycji informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. W przetargu dotyczącym budowy 6,6-kilometrowgo fragmentu S7 od węzła Warszawa Lotnisko na obwodnicy Warszawy do Lesznowoli, najniższą cenę - 221,4 mln zł - zaoferowało konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau. Jak podała Tarnowska, cena ta przekroczyła o 1,7 mln zł wartość kosztorysową zadania. Podobnie było w przypadku drugiego odcinka, czyli około 15-kilometrowego fragmentu ekspresówki od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ. Najtańsza oferta firmy IDS-BUD SA - 388,6 mln zł - była o 10 mln zł wyższa od kwoty zarezerwowanej na ten cel przez inwestora.

Nowy ślad "7"

W przetargu na budowę 8-kilometrowego odcinka od Tarczyna do obwodnicy Grójca najniższą cenę, 203 mln zł, zaoferowała spółka Mota-Engil Central Europe. Kwota ta mieściła się w planach GDDKiA.Zadaniem wykonawców będzie wybudowanie w sumie 29 kilometrów dwujezdniowej trasy ekspresowej. W większości droga będzie poprowadzona nowym śladem, równoległym do dzisiejszej "siódemki".Na odcinku od węzła Warszawa Lotnisko – do węzła Lesznowola trasa będzie mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Dalej trasa aż do obwodnicy Grójca ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.

Plan orientacyjny S7 Warszawa-Grojec
GDDKiA

Zobacz także jak wygląda budowa S8 - obwodnicy Marek:

Budowa S8 - w stronę Radzymina (kwiecień 2017)Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/b