Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Bolid przeleciał nad stolicą. "Pierwszy raz widziałem coś takiego"

Warszawa

Bolid nad BrwinowemKrzysiek, Kontakt 24
wideo 2/2

Jasny obiekt przeciął niebo nad Polską w środowe popołudnie. - Bardzo ciekawe zjawisko. Trwało zaledwie kilka sekund - relacjonował Maciej, który wysłał na Kontakt 24 nagranie z podwarszawskich Pęcic.

- Pierwszy raz widziałem coś takiego. Pasażerowie, z którymi jechałem, na początku mówili, że to fajerwerki, ale ja od pierwszego momentu wiedziałem, że to musi być meteor albo coś w tym rodzaju – mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Maciej.

Kamera zamontowana w jego samochodzie uchwyciła przecinający niebo bolid. Nagranie powstało około godziny 16.30 w Pęcicach pod Warszawą. - Bardzo ciekawe zjawisko, trwało zaledwie kilka sekund, więc w pierwszy momencie trudno było zrozumieć, co zobaczyliśmy - relacjonował.

Przelatujący bolid uwiecznił także na nagraniu Krzysiek. Wideo powstało około godziny 16.30 w miejscowości Moszna przed Brwinowem.

"Meteor widoczny w Polsce! Wpadł on w atmosferę około godziny 16.40. Był widoczny na niebie przez około trzy sekundy w okolicach Warszawy" - napisał na Kontakt 24 Adam.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Co widać na nagraniu?

O komentarz poprosiliśmy Mariusza Wiśniewskiego z Polish Fireball Network - Pracowni Komet i Meteorów.

- Na nagraniu zarejestrowanym przez kamerę samochodową widoczny jest jasny meteor zwany również bolidem. Zjawisko wywołane zostało przez wpadający w atmosferę ziemską meteoroid o znacznych rozmiarach, dzięki czemu osiągnął dużą jasność - tłumaczył.

Na filmie widać tylko końcową fazę lotu. - Bolid, gdy wszedł w pole widzenia kamery, był już jasny. Podczas lotu nastąpiła nieznaczna fragmentacja, czyli rozpad na kilka mniejszych meteoroidów, które pozostały nieco w tyle za główną masą i po chwili zgasły. Największy z fragmentów leciał dalej, aż przestał być widoczny nisko nad horyzontem - przekazał Wiśniewski.

Dodał, że z informacji o miejscu powstania nagrania można wywnioskować, że koniec zjawiska nastąpił w kierunku południowo-zachodnim od Warszawy. Nie da się jednak określić, jak szybko bolid się poruszał i jak daleko od Warszawy nastąpił koniec przelotu.

Taki przelot bolidu może zakończyć się spadkiem meteorytu na ziemię. Dzieje się tak w przypadku, gdy jego prędkość końcowa jest niewielka. - Przy dużej prędkości jego zgaśnięcie oznaczało moment, w którym całkowicie spalił się w atmosferze - wytłumaczył Wiśniewski.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 31 października 2015 roku, gdy niebo nad Polską rozświetlił bardzo jasny bolid z roju Taurydów. - Mimo jasności porównywalnej z Księżycem w pełni żaden jego fragment nie dotarł do powierzchni ziemi - podkreślił. Wtedy na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć i nagrań pokazujących zjawisko.

Polish Fireball Network wykorzystuje sieć kamer, które patrolują każdej nocy niebo nad Polską. Niestety jej kamery nie zarejestrowały tego zjawiska. W momencie przelotu niebo było wciąż zbyt jasne dla czułych kamer sieci PFN.

tvnmeteo.pl/aw