Bolesław Prus trafił na monety

Warszawa

Narodowy Bank Polski wydał serię monet upamiętniających Bolesława Prusa. Okazją stały się rok pisarza oraz setna rocznica jego śmierci.

NBP wyemituje trzy monety poświęcone pamięci Prusa: złotą o nominale 200 zł, srebrną 10-złotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold. Zaprojektowała je Roussanka Nowakowska, a tradycyjny awers z orłem – Ewa Tyc-Karpińska.

Na tle Starówki

Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej jest popiersie Bolesława Prusa. Awers przedstawia sylwetkę pisarza idącego ulicą.

Na rewersie monety srebrnej, obok popiersia Bolesława Prusa, znajduje się postać damy z parasolką na tle zarysu warszawskiej Starówki. Kompozycję awersu monety tworzy postać pisarza stojącego obok ulicznej latarni.

Dwuzłotówkę zdobi popiersie Bolesława Prusa z kapeluszem na głowie.

Od czwartku w sprzedaży

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek, 20 września. Tego rozpocznie się zamiana monet dwuzłotowych oraz odbiór monet złotych i srebrnych, wylicytowanych wcześniej na aukcji.

Od 24 września numizmaty będą dostępne w sklepie internetowym i w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Warszawski pisarz z Lubelszczyzny

Bolesław Prus to tylko pseudonim pisarza. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Aleksander Głowacki. Urodził się na Lubelszczyźnie, ale dorosłe życie związał z Warszawą. Był jednym z najwybitniejszych polskich realistów drugiej połowy XIX wieku, autorem "Lalki", "Faraona" czy "Emancypantek". Znany jest także jako dziennikarz i felietonista. Pisał dla "Kuriera Warszawskiego", "Kuriera Codziennego" i "Tygodnika Ilustrowanego".

b/mz