Bohaterowie codzienności. Kierowcy autobusów nagrodzeni

Warszawa

Podziękowania od władz miastaTVN24
wideo 2/5

Ratowali pasażerów i przechodniów, pomagali ofiarom wypadków. Ratusz zaprosił i nagrodził upominkami kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych, którzy udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie nieszczęście.

W środę po raz trzeci władze miasta spotkały się z bohaterami i bohaterkami Miejskich Zakładów Autobusowych, czyli tymi, którzy nieśli pomoc warszawiakom.

Wizytówka warszawskiej komunikacji

Na spotkaniu z kierowcami pojawili się wiceprezydenci Warszawy Witold Pahl i Renata Kaznowska oraz Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

Witold Pahl podziękował kierowcom za postawę pełną troski o los drugiego człowieka. - Poprzez swoje czyny pomagacie zmieniać świat na lepsze. Cieszę się, że w Miejskich Zakładach Autobusowych pracują ludzie oddani innym, a warszawiacy mogą na Was liczyć. Serdecznie gratuluję. Jesteście wzorem dla innych – powiedział.

Natomiast Renata Kaznowska podkreśliła podczas spotkania, że między innymi dzięki pracy kierowców aż 87 procent warszawiaków ocenia komunikację miejską w stolicy bardzo pozytywnie, za co wiceprezydent podziękowała bohaterom spotkania. - Jesteście wizytówką warszawskiej komunikacji miejskiej. To właśnie państwa postawy kształtują jej obraz - mówiła.

Podczas spotkania nagrodzonych zostało 19 pracowników, którzy interweniowali, ratując życie i zdrowie pasażerów. Za wzorową postawę usłyszeli podziękowania, a także otrzymali premie i drobne upominki.

Ratowali, pomagali, zawiadamiali

Wśród bohaterów znalazł się między innymi Paweł Brzóska, który wezwał pogotowie ratunkowe po tym, jak został powiadomiony o ataku epilepsji pasażera, a do czasu przyjazdu karetki zabezpieczał chorego przed urazami.

W gronie nagrodzonych kierowców znalazł się także Aleksander Choromański. 2 kwietnia zauważył na rogu Grójeckiej i Winnickiej osuwającego się pieszego, który stracił przytomność i upadł na chodnik. Jak podało miasto, kierowca wezwał pogotowie ratunkowe i udzielił pierwszej pomocy. Poszkodowanym był młody mężczyzna, który zbiegł ze szpitala. Kilka miesięcy wcześniej ten kierowca organizował pomoc dla rannego dzika na ulicy Sobieskiego.

Pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który upadł na chodnik i doznał urazu głowy udzielił także Rafał Dzięcioł. Natomiast Artur Frank razem z pasażerami wyniósł na ławkę przystanku Metro Wilanowska pasażerkę i wezwał pogotowie ratunkowe po tym, jak został poinformowany o jej zasłabnięciu.

W gronie bohaterów znalazł się także Cezary Gąsiorek, który w rejonie przystanku Rozbrat został poinformowany o ataku epilepsji pasażera. Razem z innymi osobami uwolnił chorego spod foteli i ułożył w pozycji bezpiecznej, po czym wezwał pogotowie. Z kolei Tomasz Gottfrydziak dostrzegł, że wsiadający młody mężczyzna bezładnie osunął się na przystanek. Kierowca nie wyczuł u niego ani tętna, ani oddechu, w związku z tym przystąpił do reanimacji. Po kilku chwilach wyczuł ponownie tętno i oddech. Pozostał przy chorym do przyjazdu karetki.

Adam Grabarek był świadkiem poważnego wypadku innego autobusu MZA na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej. "Ewakuował pasażerów rozbitego pojazdu, zabezpieczył go, wspierał zakleszczonego, rannego kolegę do przybycia służb ratowniczych" - przekazuje urząd miasta.

Nie pozostali obojętni

Pasażerom pomogli także: Michał Jasiński (dostrzegł leżącego na jezdni mężczyznę, wezwał pogotowie ratunkowe), Paweł Krystofik (jadąc ulicą Solec, zauważył leżącego na przejściu pieszego w trakcie ataku padaczki, wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy), Rafał Kujawski (był świadkiem potrącenia kobiety na skrzyżowaniu alei Reymonta i Broniewskiego, wezwał pogotowie, sprawdził stan poszkodowanej).

Pasażerom pomogli również Artur Lasota, Paweł Milewski, Michał Nogala i Michał Nowotniak, który zorientował się, że cały czas jeździ z nim starszy mężczyzna. Po rozmowie okazało się, że pasażer ma zaniki pamięci i nie może trafić do domu. Kierowca powiadomił służby, okazało się że policja szuka mężczyzny jako osoby zaginionej.

W gronie nagrodzonych znaleźli się także: Krzysztof Sidorek, Sławomir Szymanowski, Piotr Śmigielski, Iwona Wojciechowska, Dariusz Wojtyra.

mp/b