Bogusław Kaczyński spoczął na Powązkach. Na pogrzebie tłumy

TVN Warszawa

Fakty TVNBogusław Kaczyński spoczął na Powązkach

W asyście kompani honorowej, w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, pochowano w czwartek Bogusława Kaczyńskiego – krytyka muzycznego, miłośnika i znawcę opery. Urna z jego prochami spoczęła niedaleko grobu Jana Kiepury, którego dziennikarz był wielkim fanem.

Do uczestników uroczystości pogrzebowych list skierował prezydent RP Andrzej Duda. "Nieczęsto pojawiają się ludzie tak rozmiłowani w sztuce, że ich uczucie udziela się innym, dodaje sił w osobistych poszukiwaniach tego, co szlachetne, autentyczne, wartościowe" - napisał Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego. W uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, pracę dziennikarską i publicystyczną Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Głos zabrał także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przypomniał dokonania i życiorys Kaczyńskiego, urodzonego w 1942 r. w Białej Podlaskiej, który rozpoczął karierę w 1970 r. jako komentator muzyczny radia i telewizji. - Stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, a także koncerty z udziałem największych artystów scen operowych świata, jubileusz Filharmonii Narodowej czy słynne noworoczne koncerty wiedeńskie" - przypomniał Gliński. Jak mówił Gliński, Bogusław Kaczyński był człowiekiem wielu talentów, bo realizował się doskonale we wszystkich swoich rozlicznych działalnościach. - Był autorem i gwiazdą programów telewizyjnych, posiadał niezwykły dar narracji, czarował nas swymi opowieściami o muzyce i wielkich artystach. Wszyscy go kochaliśmy. Dawał radość, zarażał optymizmem. Co bardzo ważne, wyznaczał najwyższe standardy. Posiadał klasę, elegancję i styl- powiedział minister kultury. Jak zaznaczył, Kaczyński nie tolerował bylejakości, braku profesjonalizmu. - Jak nikt inny potrafił wprowadzać kulturę wysoką do naszych domów, do życia codziennego - zauważył Gliński. - Rzeczywiście zmieniał i tworzył naszą kulturę. Zmieniał także nas, swoich słuchaczy, na lepsze - dodał wicepremier.

Dziennikarz, publicysta, znawca muzyki poważnej

Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Msza święta żałobna została odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza. Kaczyńskiego żegnali także przedstawiciele środowisk artystycznych, miłośnicy jego twórczości, przyjaciele, tłumy warszawiaków.

Zmarły 21 stycznia Bogusław Kaczyński należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora" Poza działalnością medialną, Kaczyński prowadził był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju. Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/su/ran