"Bogowie" wchodzą do kin. Zobacz zdjęcia z premiery

Warszawa

TVN24Uroczysta premiera filmu "Bogowie"

W warszawskim Multikinie odbyła się premiera filmu "Bogowie". Obraz w reżyserii Łukasza Palkowskiego to historia prof. Zbigniewa Religi i przeprowadzonego przez niego pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Mimo tego, że film do kin trafi 10 października, już ma świetne recenzje i ważne nagrody na koncie.

Premiera filmu "Bogowie" odbyła się w Multikinie w Złotych Tarasach o godz. 20. Obraz trafi do kin 10 października.

Historia prof. Religi

"Bogowie" Palkowskiego z Tomaszem Kotem w roli głównej to opowieść o doktorze Zbigniewie Relidze, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, otwierając zarazem program przeszczepów tego narządu.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 80., kiedy jako młody, ambitny lekarz Religa wraca ze stażu w USA i próbuje zastosować w Polsce to, czego tam się nauczył, jednak natyka się na opór ze strony starszych, doświadczonych kolegów.

Rolę kardiochirurga Zbigniewa Religi zagrał Tomasz Kot. W obsadzie są m.in.: Piotr Głowacki (jako Marian Zembala), Szymon Piotr Warszawski (jako Andrzej Bochenek), Władysław Kowalski (jako wybitny kardiochirurg Jan Moll), Marian Opania (jako Jan Nielubowicz, jeden z pionierów polskiej transplantologii, który w 1966 r. przeprowadził pierwszy w naszym kraju udany przeszczep nerki), a także Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Marek Siudym, Magdalena Czerwińska, Wojciech Solarz. Scenariusz napisał Krzysztof Rak.

Walkę Religi o możliwość wykonywania transplantacji serc, determinację lekarza i jego zespołu, przeszkody, które kardiochirurdzy musieli pokonywać pokazał w kinowej produkcji reżyser Łukasz Palkowski. Większość zdjęć do filmu "Bogowie", z akcją rozgrywającą się w okresie od czerwca 1985 do lutego 1986 r., zrealizowano w warszawskim Szpitalu Wolskim, który imitował klinikę kardiochirurgii w Zabrzu.

Related content

Posypały się nagrody

"Bogowie" jeszcze przed premierą zgarnęli uznawane za jedne z najważniejszych filmowe nagrody w kraju. We wrześniu "Bogowie" zostali nagrodzeni Złotymi Lwami za najlepszy polski film na 39. festiwalu w Gdyni. Nagrodę dla najlepszego aktora zgarnął wtedy Tomasz Kot. Doceniono również scenariusz (Krzysztof Rak), scenografię (Wojciech Żogała) i charakteryzację (Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska).

Opowieść o trzech latach z życia kardiochirurga doczekała się kilkuminutowej owacji na stojąco.

Pierwszy przeszczep serca

Zbigniew Religa (ur. 1938 r. w Miedniewicach k. Żyrardowa, zm. 2009 w Warszawie) studiował w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1981 r. habilitował się. W latach 70. i 80. odbył staże naukowe w USA. W połowie lat 80. został szefem Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu (obecnie: Śląskie Centrum Chorób Serca).

W skład zespołu, którym w Zabrzu kierował Religa, weszli m.in. kardiochirurdzy Marian Zembala i Andrzej Bochenek. 5 listopada 1985 r. zespół ten przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, otwierając zarazem program transplantacji tego narządu. Pierwszy taki zabieg wykonał - już w 1969 roku - prof. Jan Moll. Zabieg ten jednak się nie udał.

W 1987 r., tuż po zakończeniu jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca, Religa został uwieczniony na słynnej fotografii wykonanej dla "National Geographic" przez Jamesa Stanfielda. Na pierwszym planie widać siedzącego wybitnego kardiochirurga, na drugim - jego asystenta, który ze zmęczenia zasnął w kącie sali. Zdjęcie uznano za jedno ze 100. najlepszych fotografii w historii magazynu "National Geographic".

CZYTAJ NA TVN24.PL

pk/lata