Blisko 100 tysięcy aut na dobę. Pomiary po otwarciu Łazienkowskiego

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plReporter tvnwarszawa

Obecny ruch na moście Łazienkowskim jest porównywalny do stanu sprzed pożaru – poinformował Zarząd Dróg Miejskich, który wykonał pierwsze pomiary na odbudowanej przeprawie. Mostem jeździ blisko100 tys. samochodów i 13 linii autobusowych na dobę.

Nowym Łazienkowskim kierowcy mogą jeździć od 28 października. Na przeprawę wróciło też 13 linii autobusowych. - W godzinach szczytu jest to 80 autobusów na godzinę. Mogą one przewieźć nawet 13 tys. pasażerów - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

We wtorek drogowcy przeprowadzili pierwsze pomiary ruchu na Łazienkowskim. Ich wyniki potwierdzają, że kierowcy prywatnych aut szybko wrócili z tras objazdowych na odbudowaną przeprawę.

95 tys. aut na dobę

- Dzięki temu wyraźnie zmniejszył się ruch m.in. na ulicach Saskiej Kępy – informuje ZDM.

Według wtorkowych pomiarów odbudowanym mostem przejeżdżało na dobę ponad 95 tys. samochodów. W kierunku do centrum było to 47 tys. 749 aut, zaś w stronę Pragi - 47 tys. 364.

Dla porównania: w październiku 2014 r., według danych ZDM, przeprawę pokonywało ponad 104 tys. pojazdów na dobę.

- Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej kierowców korzysta z przeprawy w dni powszednie w porannym i popołudniowym szczycie. Dla kierunku zachodniego – w stronę centrum – 3 listopada było to 3 909 aut rano i 3 075 popołudniu – informuje ZDM.

Pożar mostu

Most Łazienkowski został ponownie otwarty 28 października. 14 lutego tego roku doszło do pożaru tej przeprawy. Ogień był gaszony przez 12 godzin, temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało znaczne utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo szacowano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji. Remont przeprawy wykonało konsorcjum PORR Polska Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor".

Koszt odbudowy mostu wyniósł ponad 100 mln zł.

jk/PAP/