Bliski koniec rządów NCS na Narodowym

Warszawa

Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plStadion Narodowy

Od 1 stycznia 2013 roku operatorem Stadionu Narodowego będzie przekształcona spółka PL.2012. Narodowe Centrum Sportu (NCS), które zarządzało do tej pory stadionem, będzie miało za zadanie dokończenie inwestycji i jej rozliczenie.

O decyzji ws. operatora poinformowała w środę minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Jak podkreśliła, to kluczowy element wdrażania przez resort planu naprawczego na Stadionie Narodowym.

Nowy operatr będzie odpowiadać za zarządzanie obiektem i zapewnienie przychodów umożliwiających pokrycie kosztów jego funkcjonowania. Spółka PL.2012+, jak od 1 stycznia będzie się oficjalnie nazywać, ma także promować Stadion Narodowy oraz zająć się komercjalizacją praw marketingowych i reklamowych.

Kluczowe decyzje Muchy

W związku z przeprowadzoną w październiku kontrolą po kompromitacji przy okazji meczu eliminacji mistrzostw świata z Anglią pracę stracił ówczesny prezes NCS Robert Wojtaś.

W pierwotnym terminie mecz nie doszedł do skutku ponieważ po obfitych opadach deszczu, boisko nie nadawało się do gry. Stadion wybudowany za prawie dwa miliardy złotych posiada zamykany dach. Nie zdecydowano się jednak na jego zasunięcie, a mecz odbył się dzień później.

Miejsce Wojtasia do końca roku zajął Michał Prymas, w przeszłości wiceprezes spółki Poznań 2012.

- To nie jest zaskakująca decyzja zarówno dla pana prezesa Wojtasia, jak i dla opinii publicznej - mówiła wtedy Mucha. - Wszystkim nam leży na sercu jak najlepszy wizerunek Stadionu Narodowego. Wszystkim zależy, żeby była to nasza duma. W związku z tym podjęłam kilka decyzji - dodała minister.

Teraz podjęła decyzję o zmianie zarządcy Stadionu Narodowego.

NCS traci kompetencje

PL. 2012 jest celową spółką Ministerstwa Sportu i Turystyki, która została powołana na mocy "Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012" z dnia 7 września 2007 roku. Na mocy ustawy spółka wykonywała działania koordynacyjne i kontrolne związane z przygotowaniami do Euro 2012 realizowanymi przez stronę publiczną.

Narodowe Centrum Sportu również zostało powołane w 2007 roku. Głównym celem spółki było przygotowanie oraz nadzór inwestorski inwestycji związanych z budową Stadionu Narodowego, dla potrzeb organizacji turnieju EURO 2012 oraz zarządzanie stadionem w imieniu Skarbu Państwa.

PAP//tvn24.pl/b