Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Błaszczak o zajściach podczas miesięcznicy: policja broniła porządku

Warszawa

Usuwany siłą Władysław Frasyniuk TVN24
wideo 2/4

- Policja broniła porządku – tak skomentował kwestię zakłócenia sobotnich obchodów miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodał, że także Władysław Frasyniuk "nie stoi ponad prawem".

W sobotę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej. Usiadło na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL.

Policja skierowała blisko sto wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. 11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany - informowała KSP. Jak podała policja, Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Wszyscy równi wobec prawa

- Policja broniła porządku. Jest grupa ludzi z totalnej opozycji, którzy - tak jak mówili - będą walczyć z rządem poprzez ulicę i poprzez zagranicę. Oni to robią - powiedział Błaszczak odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych.

Szef MSWiA dodał, że "wszyscy są równi wobec prawa, Władysław Frasyniuk także jest równy wobec prawa, nie stoi ponad prawem".

- Użył siły, wszystko na to wskazuje, wobec policjanta. To jest w każdym kraju złamanie prawa i w związku z tym sąd osądzi, w jakim zakresie doszło do złamania prawa - zaznaczył Błaszczak mówiąc o Frasyniuku.

"Użył siły fizycznej"

Już w niedzielę MSWiA oświadczyło, że Frasyniuk "użył siły fizycznej wobec policjanta i blokował legalne zgromadzenie - będzie odpowiadał za naruszenie nietykalności funkcjonariusza na służbie; w Polsce wszyscy są równi wobec prawa".

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Od tego czasu 10 dnia każdego miesiąca organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Kulminacyjnym punktem obchodów jest msza w warszawskiej archikatedrze, po której uczestnicy przechodzą przed Pałac Prezydencki.

Miesięcznica jest zarejestrowana jako zgromadzenie cykliczne (będzie odbywać się do maja 2020 roku). To daje jej pierwszeństwo nad wszystkimi innymi wydarzeniami zwoływanymi w tym samym czasie i miejscu.

PAP/kw/mś