Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Błaszczak o rasistowskich atakach: w stolicy to margines marginesów

Warszawa

TVN24Minister Błaszczak o liście Hanny Gronkiewicz-Waltz

- To kampania wymierzona w rząd - ocenił list Hanny Gronkiewicz-Waltz szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Prezydent Warszawy poprosiła w poniedziałek o zwrócenie dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo w stolicy.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie nasiliły się ataki na mieszkańców i gości stolicy, które związane były z ich kolorem skóry czy używanym językiem.

- Tego rodzaju listy to kampania wymierzona w rząd, stosowana przez totalną opozycję - skomentował we wtorek w TVP1 Błaszczak.

Zdaniem ministra, Polska jest krajem bezpiecznym, czego dowodem były Światowe Dni Młodzieży. - Z całego świata przyjechały do Polski osoby o różnym kolorze. Było bezpiecznie - podkreślił.

W jego ocenie, ataki na mieszkańców i gości stolicy miały charakter incydentalny. "To jest margines marginesów" - zaznaczył.

Błaszczak odniósł się też do pobicia w tramwaju profesora Uniwersytetu Warszawskiego. - Gdyby pani Gronkiewicz-Waltz zadbała, aby w tym tramwaju był monitoring, nie byłoby sprawy. To pani Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialna za komunikację w Warszawie - powiedział szef MSWiA.

"Warszawiacy chcą stanowczych działań"

"Uderzenie pięścią w twarz obywatela Kataru, wyrycie na samochodzie napisu Allah Akbar, agresywne zaczepki Azjatek w metrze, pobicie profesora, mojego uniwersyteckiego kolegi, mówiącego po niemiecku to tylko niektóre, nagłośnione przez media, przypadki zachowań wandali jedynie w stolicy. To nie jest margines. Pobłażliwość i lekceważenie tego problemu powoduje, że słowa przeradzają się w czyny" - czytaliśmy w liście.

W liście Gronkiewicz-Waltz napisała, że "Warszawiacy oczekują, więc stanowczych działań, co do zaistniałeś sytuacji. Niewykrycie sprawców, bagatelizowanie tego typu przestępstw, mówienie o marginesie działań jest przyzwoleniem na dalsza eskalację tego typu zachowań. Warszawa nigdy nie była miastem ksenofobicznym i nigdy takim nie będzie. Stolica Polski domaga się stanowczych działań ze strony władz państwowych. Liczę na zrozumienie i chęć pomocy" – podsumowała prezydent Warszawy.

Agresja wobec obcokrajowców
Fakty TVN

PAP/kz/r