Bitwa, defilada, piknik. Rocznica "Cudu" i święto wojska

Warszawa

Starostwo Powiatowe w WołominieW Ossowie pokonają bolszewików

Dziś obchody święta Wojska Polskiego i rocznicy "Cudu nad Wisłą". Będą defilady, rekonstrukcje, sprzęt wojskowy, zarówno zabytkowy jak i współczesny. Warto przyjść w Aleje Ujazdowskie i na ossowskie pola.

W czwartek rano prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego koło Belwederu i weźmie udział w nabożeństwie za ojczyznę w katedrze polowej wojska Polskiego. Po godz. 10 złoży kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a także odsłoni tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia świętem żołnierza. O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy nominacje generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom. Pożegna też generałów odchodzących do rezerwy i wręczy odznaczenia państwowe.

Przemarsz żołnierzy i rekonstruktorów

Po głównej uroczystości Al. Ujazdowskimi przemaszerują współcześni żołnierze i rekonstruktorzy, przejadą pojazdy wojskowe, a nad głowami zgromadzonych przelecą samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół. Zdaniem szefa MON Tomasza Siemoniaka obchody będą godne i jednocześnie, jak co roku, mocno nakierowane na mieszkańców Warszawy i turystów. - Będzie pokaz, będą grupy rekonstrukcyjne, będzie sprzęt. To jest świetna okazja, żeby móc wojsko pokazać. Będą imprezy na Agrykoli, w Muzeum wojska Polskiego - powiedział Siemoniak. - Sądzę, że będzie to jak co roku bardzo duże wydarzenie w Warszawie i we wszystkich innych miejscach w Polsce, gdzie też przecież obchodzi się święto wojska Polskiego – dodał.

W Al. Ujazdowskich odbędzie się parada historyczno-wojskowa. - Ona jest w tym roku o tyle interesująca, że będzie to takie połączenie pokazu sprzętu historycznego jakim Wojsko Polskie dysponowało w okresie międzywojennym i sprzętu obecnego. Będą w to włączone grupy rekonstrukcyjne, które pokażą nie tylko uzbrojenie, ale też umundurowanie, fason żołnierski z tamtych lat – zachęca szef BBN Stanisław Koziej.

Al. Ujazdowskimi przedefiluje ok. 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii wojska Polskiego oraz podchorążowie z dęblińskiej szkoły orląt. Prócz nich będzie ok. 120 rekonstruktorów w mundurach piechoty wz. 1919, ochotników z czasów wojny polsko-bolszewickiej, 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, a na 24 koniach przedefilują odtwórcy 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Poczty sztandarowe w historycznych mundurach będą reprezentowały także sojuszników Polski z 1920 r.

Czołg, Rosomak i haubicoarmata Dana

W paradzie weźmie udział kilkadziesiąt pojazdów. Wśród tych historycznych będzie m.in. czołg Renault FT-17, pierwszy model używany w przez Wojsko Polskie, m.in. podczas wojny 1920 r., a także dawne samochody pancerne i armaty polowe, motocykle, ciężarówki i samochody. Współczesny sprzęt to m.in. samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt.

Współczesny i historyczny wojskowy sprzęt i uzbrojenie będzie można przez cały czwartek oglądać przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Znajdą się tam czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejadą Al. Ujazdowskimi. Ponadto będzie można zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową. Chętni będą mogli oddać krew w specjalnym autobusie.

Piknik na Agrykoli

Natomiast od godz. 13 na Agrykoli rozpocznie się piknik żołnierski. Pokazywane będzie indywidualne uzbrojenie żołnierzy wojsk lądowych i specjalnych - karabinki, pistolety, karabiny maszynowe i wyborowe, granatniki, lornetki, celowniki i gogle noktowizyjne, hełmy i kamizelki kuloodporne. Mają być też moździerze, quady, radiostacje plecakowe, pojazd saperski, armatki przeciwlotnicze. Można też będzie zobaczyć sprzęt nurkowy i spadochroniarski, pojazd podwodny i łódź Zodiac. Mają być też trenażery armatek i rakiet przeciwlotniczych. W tym miejscu swoje umiejętności pokażą wojskowi ratownicy medyczni, będzie mobilny symulator pacjenta oraz manekin do ćwiczeń i nauki resuscytacji z oprogramowaniem i komputerem. Zaplanowano też atrakcje dla dzieci. Festyn potrwa do godz. 18.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami i zmianami tras autobusów.

Rekonstrukcja w Ossowie

Z kolei w Ossowie wojska polskie zetrą w się w zwycięskiej bitwie z nawała bolszewicką. Rekonstrukcja zgromadzi kilkuset wojaków. Wszyscy ubrani będą w stroje z epoki. Jak zapowiada organizator, spodziewać się można wielu efektów pirotechnicznych. Wojska staną naprzeciw siebie o godzinie 13.45

- Scenariusz napisała historia, a my pokażemy widzom, jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości. Serdecznie zapraszam całe rodziny do odwiedzenia Powiatu Wołomińskiego, do Ossowa – zachęca Piotr Uściński, Starosta Wołomiński.

W czwartek obchody 93. rocznicy "Cudu nad Wisłą" obejmą:

OSSÓW

godz. 09.00 – Start XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą”godz. 10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupkigodz. 11.00 - Uroczysta Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowanaprzez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Henryka Hoseragodz. 12.30 – Odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora (Polana Dębów Pamięciofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem) godz. 13.00 - Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych- Uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i OrkiestryWojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.godz. 13.45 - Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r.godz. 15.00 – Festyn Letnigodz. 16.00 - Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą” pod patronatem Starosty Wołomińskiegooraz Burmistrzów, Wójtów gmin Powiatu Wołomińskiego.godz. 20.00 – Występ gwiazdy wieczoru - zespół PECTUS

RADZYMIN

godz. 09.00 - XXIII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” Radzymin - Łomża (start 5000 gołębi pocztowych ze stadionu RKS „Mazur”)godz. 9.30 - Meta XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego„Cud nad Wisłą” – plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminiegodz. 10.00 - XXIV Ogólnopolski Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą” im. Jacka Połulicha - Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportugodz. 10.00 - VII Wyścig Rowerowy dla dzieci – Radzymiński Klub Sportowy „Mazur”godz.12.45 - Honorowy start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” - Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminiegodz. 15.00 - Uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminiegodz.15.30 - Meta XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” - Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie.godz. 17.00 - Uroczysta Msza Święta i Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w RadzyminiePlac Tadeusza Kościuszki w Radzyminiegodz. 19.30 - Koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętejgodz. 20.00 - Koncert zespołu DYSTANSgodz. 21.30 - pokaz sztucznych ognigodz. 21.40 - koncert zespołu EFFEKT

KOBYŁKA

godz. 08.00 - Uroczystość na Cmentarzu w Kobyłce Ku Czci Poległym w roku 1920

Święto wojska od 1923 roku

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Tak rekonstrukcja "Cudu nad Wisłą" wyglądała rok temu:

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
TVN 24

PAP, wp//ec