"Biorę na klatę tę całą sytuację. Wszyscy są winni"

Warszawa

TVN24Rozmowa o pomyśle PiS

- Komisja weryfikacyjna nie ma zastąpić prokuratury i sądów, te organy prowadzą swoje sprawy - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS). - Ona powstaje po to, żeby przykryć caracale, konflikt z UE czy Misiewiczów - odpowiedział mu były prezydent Warszawy Marcin Święcicki (PO).

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował projekt ustawy, która ma rozwiązać problemy związane z aferami dotyczącymi reprywatyzacji. Jak powiedział, został opracowany dzięki inicjatywie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz wiceszefa resortu Patryka Jakiego.

Ziobro poinformował, że projekt zakłada powołanie komisji weryfikacyjnej, która będzie badała decyzje dotyczące zwrotu nieruchomości podejmowane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem.

- Mam nadzieję, że w komisji nie znajdą się posłowie. Będą to musiały być osoby z wykształceniem prawniczym, nieposzlakowaną opinią, pewnego rodzaju doświadczeniem. Ale wybierane przez Sejm. Jest konkretny przepis, który o tym mówi - wyjaśniał w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.

Podkreślał, że PiS chce, aby wszystkie siły polityczne włączyły się w jej prace, stąd propozycja, żeby także Platforma Obywatelska zgłosiła swojego kandydata.

- Po co powoływać komisję wątpliwą z puntu widzenia konstytucyjnego, która będzie podejmować decyzje jak sąd I instancji, jak organ administracyjny - komentował Marcin Święcicki.

Podkreślał, że nie ma ona żadnego umocowania prawnego a wykracza daleko poza kompetencje komisji śledczej, która ma swoje miejsce w Konstytucji.

- Jeżeli są dowody, że były sfałszowane dokumenty, że była łapówka wzięta, sąd może to uchylić, a nie nadzwyczajna komisja - dodał Święcicki.

Wszyscy za to odpowiadamy

Wójcik skomentował, że komisja nie będzie zastępować sądu. Będzie możliwość odwołania się od jej decyzji. Do premiera.

- Wszyscy opowiadamy za to, co się dzieje w Warszawie, biorę na klatę tę całą sytuację. Ale nikt nigdy nie doprowadził do tej sytuacji w ciągu ostatnich 26 lat, nie przedstawił na stół propozycji, która rzeczywiście może wyjść na przeciw oczekiwaniom wielu ludzi. Dzisiaj dajemy propozycję komisji weryfikacyjnej - odpowiadał mu Wójcik. Dodał, że reprywatyzacja będzie drugim po Amber Gold, symbolem rządów Platformy Obywatelskiej. - Chcecie z tego zrobić widowisko i cyrk dla wszystkich. Zobaczymy, jak będzie wyglądał projekt tej komisji - ocenił Święcicki.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

kb//plw