Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Bilety za 400 groszy. Długie kolejki do teatrów

Warszawa

Łukasz Wieczorek, TVN24Kolejka przed Teatrem Powszechnym

Teatr Powszechny, Kwadrat, Ateneum i dziewięć innych placówek zapraszają na swoje spektakle za jedynie 400 gorszy. Wszystko z okazji Dnia Teatru Publicznego. W sobotę ruszyła sprzedaż biletów.

Świętowanie II Dnia Teatru Publicznego odbędzie się 21 maja w teatrach w całym kraju. Sprzedaż biletów w specjalnej cenie 400 groszy jest nawiązaniem do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a. W ubiegłym roku cena wynosiła 250 groszy i odnosiła się do rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce.

12 stołecznych teatrów

W akcji "Bilet za 400 groszy" bierze udział dwanaście teatrów warszawskich. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. takie spektakle jak: "Godzina spokoju" w Teatrze Kwadrat, "Twoje i moje" w Teatrze Ateneum, "W imię Jakuba S.", "Red" i "Obrzydliwcy" w Teatrze Dramatycznym, "Kotka na gorącym blaszanym dachu" w Teatrze Powszechnym, "Hamlet" w Teatrze Współczesnym, "Tajemniczy klient" w Teatrze Ochoty czy "Król Lear" w Teatrze Polskim.

Pełną listę i tytuły spektakli, które zostaną wystawione 21 maja można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego, organizatora całego wydarzenia.

Długie kolejki

Sprzedaż biletów ruszyła w sobotę. Jest prowadzona w kasach poszczególnych teatrów, które biorą udział w akcji. Przed jeden z nich około godziny 11.30 udał się reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. Jak informował, na miejscu zastał długą kolejkę, w której stało około 100 osób.

- Dostęp do kultury jest szalenie ważny. Są całe rzesze osób wykluczonych z kultury ze względów ekonomicznych, ceny biletów dla wielu bywają barierą nie do pokonania. Cieszę się z tak licznego udziału warszawskich teatrów w akcji, bo to zaproszenie dla widowni, której bardzo potrzebujemy – mówi dyrektor miejskiego biura kultury Tomasz Thun-Janowski.

- Mam nadzieję, że wizyty w teatrach będą nie tylko promocją sztuki, ale także początkiem dobrego dialogu i zachętą do częstego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych – dodał.

90 teatrów w całej Polsce

W całej Polsce do akcji "Bilet za 400 groszy" przyłączyło się 90 placówek z 39 miast.

- Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich "droga do biletu" była podobna - tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pomysłodawcy i koordynatora akcji. - W ubiegłym roku bilety sprzedawały się błyskawicznie. Obserwowaliśmy pospolite ruszenie do teatru: na to liczymy także w tym roku - dodaje.

Jak zaznacza, celem akcji jest nie tylko uczczenie Dnia Teatru Publicznego. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy polski teatr publiczny nie mógłby istnieć.

O AKCJI "BILET ZA 400 GROSZY" CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

Aktorzy 90 teatrów w Polsce zapraszają na Dzień Teatru Publicznego
mat. prasowe

kw