Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Biletu u kierowcy już nie kupisz. Łódź i Wrocław już to przeszły

Warszawa

TVN24Kierowcy nie sprzedają już biletów

Nowe logo na autobusach to nie jedyna zmiana, która w komunikacji miejskiej weszła w życie z nowym rokiem. Tak jak zapowiadaliśmy, od 1 stycznia nie ma już możliwości kupienia biletów u kierowców ani motorniczych.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy decyzję poprawą komfortu pracy kierowców i motorniczych, którzy nie będą tracili czasu na sprzedaż biletów. Zyskać mają podróżujący, bo autobusy nie będą opóźnione.

Jak to wygląda w miastach, gdzie takie rozwiązanie już wprowadzono? O to reporterzy TVN24 zapytali mieszkańców Łodzi i Wrocławia.

Zdania są podzielone

- Najważniejsze jest to, żeby autobus czy tramwaj jechał szybko. Tak, żeby ten kierowca nie stał, nie tracił czasu na wydawanie reszty - twierdzi jeden z mieszkańców Wrocławia. Jednak pytana o to samo łodzianka odpowiada, że dobrze byłoby, gdyby podróżujący komunikacją miejską wciąż mieli możliwość kupienia biletu u kierowcy. - Gdyby biletomat się zepsuł. Natomiast idea, żeby w każdym autobusie można było kupić bilet i zapłacić kartą, jest jak najbardziej dobra - mówi. Starsze osoby twierdzą z kolei, że nowe zasady są dla seniorów utrudnieniem. Szczególnie w momencie, kiedy biletomaty są zepsute. - Starsze osoby nie są w stanie dać sobie rady. Muszą kogoś prosić. A tak, w tramwaju sobie ktoś poszedł do motorniczego. Podał pieniążki, był bilecik - tłumaczy pasażerka seniorka.

Jest wybór

Urzędnicy jeszcze przed wprowadzeniem zmian zaznaczali, że pasażerowie mają wiele innych możliwości, by łatwo i wygodnie kupić bilety. Można to zrobić w punktach obsługi pasażerów, wybranych i oznakowanych punktach sprzedaży (kioskach, salonikach prasowych), urzędach pocztowych, biletomatach stacjonarnych, których jest około 720, biletomatach mobilnych, których jest około 1850, a także przez internet oraz telefon komórkowy.

kz/r