Biesiadowanie i kolędowanie przy 200-metrowym stole

Warszawa

Warszawskie Spotkanie Wigilijne na ZąbkowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Tegoroczne Warszawskie Spotkanie Wigilijne po raz pierwszy odbędzie się na Ząbkowskiej. Na mieszkańców czeka nie tylko biesiadowanie przy wigilijnym stole. Będą też warsztaty i zajęcia plastyczne, spektakle oraz specjalnie przygotowana świąteczna iluminacja.

Warszawskie Spotkania Wigilijne są wyjątkową okazją do wspólnego celebrowania świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni miejskiej. W tym roku, wigilijny 200-metrowy stół przystrojony białym obrusem i zastawiony tradycyjnymi potrawami, stanie wzdłuż Ząbkowskiej. Świątecznej atmosfery dopełnią choinki, świetlne dekoracje i stare kredensy wypełnione prezentami własnoręcznie przygotowanymi przez mieszkańców podczas cyklu warsztatów "Warszawiacy warszawiakom".

Interaktywny, holograficzny Mikołaj

Specjalnie na wigilijne spotkanie mieszkańców przygotowana będzie świąteczna iluminacja, wyświetlana na ścianach budynków wzdłuż Ząbkowskiej. W jednej z bram między kamienicami najmłodsi znajdą holograficznego świętego Mikołaja, który będzie spełniał życzenia. Interaktywny gość będzie mógł odpowiedzieć na pytania o listy i prezenty przygotowane pod choinkę.

Świąteczny repertuar w języku migowym

Wigilijne spotkanie będzie okazją nie tylko do spróbowania tradycyjnych potraw. Nie zabraknie kolęd i pastorałek w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, Trupy Teatralnej - Warszawiaki, Jakuba Jurzyka i Karoliny Jarzyńskiej.

Teatr Baza przygotował spektakl dla dzieci. Najmłodsi mogą liczyć też na świąteczne warsztaty i zajęcia plastyczne.

Wyjątkową atrakcją będzie świąteczny repertuar przedstawiony w języku migowym przez artystów z Polskiego Związku Głuchych. Ta inicjatywa ma na celu przełamywanie barier i stereotypów dotyczących osób z dysfunkcją słuchu.

W czasie wigilii powstanie osobliwa rzeźba - Jan Kubicki stworzy warszawską syrenkę z bloku lodowego.

Zaproszenie dla wszystkich mieszkańców

Miejsce wigilijnego spotkania będzie dostępne dla wszystkich, bez względu na ich wiek, sprawność czy status materialny. Teren wydarzenia będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będą one mogły też liczyć na wsparcie asystentów.

Dodatkowo na scenie obecny będzie tłumacz języka migowego, znajdzie się też na niej telebim wyświetlający teksty kolęd i pastorałek.

Warszawskie Spotkanie Wigilijne rozpocznie się o godzinie 13 w niedzielę, 17 grudnia. Wezmą w nim udział władze miasta. Wstęp jest otwarty i bezpłatny.

9 grudnia rozbłysła świąteczna iluminacja
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kk/mś