Drewniany taras zamiast starego asfaltu. Zmiany w parku

Najnowsze

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd dzielnicy Bielany Zmiany w parku Olszyna

Ponad osiemdziesiąt ton starego, spękanego, pofałdowanego asfaltu zostało zastąpione drewnianą ścieżką. W parku Olszyna powstał taras widokowy. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Nawierzchnia chodnika w zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Olszyna", ze względu na liczne ubytki nie nadaje się do remontu. Należy usunąć nawierzchnię, a następnie wykonać chodnik w technologii najbardziej przyjaznej środowisku – twierdził radny Piotr Walas i złożył w tej sprawie projekt do budżetu obywatelskiego.

Pomysł właśnie został zrealizowany.

Ścieżka przed zmianami Urząd dzielnicy Bielany

Co się zmieniło?

Wcześniej ścieżka zrobiona była z asfaltu, ten jednak zdążył się już zniszczyć. "Widziałem kiedyś w tym miejscu starszą osobę jadącą rowerem, która straciła równowagę na tym mocno nadjedzonym przez czas asfalcie. Tak samo jak idzie ktoś z naprzeciwka, to miejscami trudno się minąć (zwłaszcza gdy ktoś jest z dziećmi)" – czytamy w komentarzu pod opisem projektu.

Teraz asfaltowa ścieżka została zastąpiona drewnianą. "160 metrowy chodnik z modrzewia został wykonany w technologii podwieszanej, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego drew. W ten sposób inwestycja minimalizuje wpływ na unikatowe w skali miasta środowisko" – komentuje na Facebooku burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

I dodaje: Dla nas, jako dzielnicy to bardzo ważne – szczególnie w Parku Olszyna – aby umożliwić współistnienie obok siebie roślin, owadów, ptaków i ludzi. Dlatego do wielu miesięcy zmieniamy otoczenie Parku Olszyna.

Od strony ulicy Gąbińskiej, w miejscu przedeptu, dzielnica wykonała nowy chodnik z bujną roślinnością.

"Ustawiono sześć ławek zatopionych w zieleni. Posadzono również 28 drzew, a ponad 2000 krzewów i byli oraz 400 tulipanów z pewnością zwiększy bioróżnorodność parku oraz stworzy bazę pokarmową i siedliska do bytowania owadów, ptaków i drobnych ssaków. Dodatkowo zakończyło w tym rejonie modernizację kompleksu boisk Syrenka. Wcześniej, właśnie od strony boisk wykonano ciąg pieszo-rowerowy z nową nawierzchnią" – opisuje burmistrz.

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Bielany