Bielany: jest działka pod budowę nowej przychodni

Warszawa

| universocanario.comPrzychodnia z ulicy Wrzeciono przeniesie się w nowe miejsce. fot TVN24

Nowy, większy budynek z nowoczesnym sprzętem do leczenia, ma być lekarstwem na tłok i ścisk w przychodni przy ulicy Wrzeciono. Na początku września prezydent Warszawy przekazała działkę pod budowę nowej przychodni. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy może ona powstać najpóźniej za trzy lata.

W istniejącej przychodni publicznej przy ulicy Wrzeciono 10c brakuje miejsca na uruchomienie nowych specjalizacji, a pacjenci tłoczą się w kolejkach do lekarza.

Lekko nie jest również pracownikom, którzy nie mają zaplecza socjalnego ani gospodarczego. Dodatkowo przychodnia mieści się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej i za czynsz trzeba płacić kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Nowy budynek

Lepszy standard i jakość w leczeniu ma zapewnić przeniesienie placówki do nowego budynku, który będzie wybudowany na działce przy ulicy Prze Agorze 16b.

- Na początku września prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie, dzięki któremu zostanie nam przekazana nieodpłatnie działka oddalona zaledwie kilkaset metrów od istniejącej już przychodni – cieszy się Małgorzata Zawała-Dąbrowska, dyrektorka bielańsko-żoliborskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładu Lecznictwa Otwartego.

Przychodnia za 18 mln złotych

Nowa przychodnia będzie znacznie większa od tej istniejącej. - Bez wątpienia poprawi to dostępność do świadczeń medycznych w tej części dzielnicy. Oprócz podstawowej opieki medycznej pojawi się więcej lekarzy specjalistów między innymi ginekolodzy, stomatolodzy, chirurdzy czy rehabilitanci – wylicza Wojciech Borkowski, przewodniczący bielańskiej komisji zdrowia.

Na budowę potrzeba 18 milionów złotych. Na razie pieniądzy nie ma, ale przekazanie nieruchomości w użytkowanie SPZZLO umożliwi wpisanie inwestycji do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, co pozwoli na zabezpieczenie funduszy na ten cel.

- Kiedy tylko będziemy mieli dokumenty potwierdzające nasze użytkowanie działki przystąpimy do prac projektowych. Mamy już przygotowaną ogólną koncepcję zagospodarowania terenu – wyjaśnia Zawała-Dąbrowska. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przychodnia ma powstać najpóźniej za trzy lata.

"Bielany potrzebują przychodni"

Inwestycję wspiera wiceburmistrz dzielnicy Ryszard Modzelewski. - Bez wątpienia w tym rejonie Bielan jest potrzebna nowoczesna przychodnia, gdzie lekarze mieliby do dyspozycji sprzęt spełniający najwyższe standardy - ocenia. - Okolice metra Młociny czy Wawrzyszew szybko się rozwijają. Ta inwestycja jest potrzebna obecnym i przyszłym mieszkańcom Bielan - dodaje wiceburmistrz.

bf/par