Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Biegli ocenią stan psychiczny Marka M. i możliwość dalszego udziału w procesie

Warszawa

archiwum TVN24Biegli zbadają stan psychiczny Marka M.

Biegli psychiatrzy przebadają Marka M., oskarżonego o oszustwo w związku z reprywatyzacją warszawskiej nieruchomości. Sprawdzą, czy M. będzie mógł wziąć udział w procesie - postanowił w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Chodzi o proces, w którym prokuratura zarzuca oskarżonym Markowi M. i Krystynie O. oszustwo przy reprywatyzacji nieruchomości przy ulicy Dynasy 4 w Warszawie. Według śledczych, mieli oni wprowadzić w błąd spadkobierczynię dawnych właścicieli budynku i odkupić od niej za 300 złotych roszczenia do mienia wartości 1 miliona 40 tysięcy złotych, co miało stanowić jedną ósmą wartości całej nieruchomości.

Ponadto w tej sprawie M. miał też doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem drugiej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli i odkupić od niej za 500 złotych roszczenia do nieruchomości o takiej samej wartości.

"Nieobecność z powodu złego stanu psychicznego"

W piątek odbyła się kolejna rozprawa w tym procesie. Sąd postanowił dopuścić dowód z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, który pozwoli ustalić, czy aktualny stan zdrowia psychicznego oskarżonego Marka M. pozwala na udział w postępowaniu.

Sędzia Alina Sobczak-Barańska zwróciła uwagę na to, że nieobecność Marka M. na piątkowej rozprawie była kolejną, spowodowaną złym stanem zdrowia psychicznego w ostatnim czasie.

- Mając na uwadze przedłużający się zły stan zdrowia oskarżonego, jak również oświadczenie obrońcy, należy podejrzewać, że nie można w chwili obecnej stwierdzić czy oskarżony jest zdolny do udziału w postępowaniu sądowym i czy może prowadzić obronę w sposób samodzielny i rozsądny - powiedziała podczas rozprawy sędzia. Wcześniej były antykwariusz był badany przez biegłych lekarzy psychiatrów w trakcie śledztwa.

Marek M. wyszedł na wolność po tym, jak jego matka 25 czerwca wpłaciła poręczenie majątkowe w wysokości trzech milionów złotych. Jego proces ruszył przed warszawskim sądem okręgowym w marcu tego roku. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do tego sądu w lutym.

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji

Latem zeszłego roku Marek M. został zatrzymany i doprowadzony do zajmującej się sprawami stołecznej reprywatyzacji Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Usłyszał wówczas zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ulicy Dynasy 4, a także Opoczyńskiej 4B i tak zwanego Folwarku Służewiec.

Z kolei w początkach grudnia zeszłego roku warszawski sąd okręgowy wymierzył M. nieprawomocnie karę 60 tysięcy złotych grzywny i 31 tysięcy kosztów sądowych, w sprawie dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym, w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ulicy Targowej. Sąd wskazał, że M. wprowadził w błąd sąd rejonowy "co do faktu, że w dalszym ciągu jest uprawniony do reprezentowania spadkobierczyni jako jej kurator, a co za tym idzie, że ta osoba w dalszym ciągu żyje". Jak wyjaśniał sąd, podstępne wprowadzenie w błąd polegało na tym, że oskarżony zataił informację o śmierci spadkobierczyni nieruchomości.

Dwa akty oskarżenia

Pierwszy obszerny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacji przygotowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, trafił do warszawskiego sądu okręgowego w końcu marca zeszłego roku. W sprawie - obejmującej siedem osób - oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilian M. i stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. Na początku roku Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku, aby sprawę przenieść do innego sądu. Proces ruszył w marcu.

Jesienią 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia, dotyczący 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób, między innymi byłego wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o karze grzywny dla Marka M.:

Sąd skazał Marka M. TVN24
wideo 2/2

PAP/ab