Biegi, marsze i apele w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Warszawa

archiwum TVNŻołnierze Wyklęci

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warszawiacy oddadzą im hołd nie tylko w czasie uroczystych apeli i marszy, ale także w trakcie zawodów biegowych i przejazdu Masy Krytycznej. Dla bohaterskich żołnierzy podziemia zaśpiewają również "Panny Wyklęte".

W wielu miastach w Polsce uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywają się przez kilka dni. Podobnie jest w Warszawie. W sobotę w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim stanęło 36 brzozowych krzyży upamiętniających "wyklętych".

Główne uroczystości zaplanowano jednak na niedzielę. W południe prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Później w Pałacu Prezydenckim z udziałem głowy państwa i rodzin ofiar komunistycznego terroru odbędzie się konferencja, podczas której zostaną podane nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy podziemia.

Rozpoczęcie centralnych obchodów na pl. Piłsudskiego zaplanowano na godz. 16.30. O godz. 17 rozpocznie się apel poległych. Następnie uczestnicy obchodów przejdą do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 19. odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

W hołdzie bohaterom. Na sportowo

Pamięć żołnierzy wyklętych uczczą też warszawiacy. I to na sportowo. Przed południem, o godz. 11, z pl. Zamkowego wyruszy rowerowa Masa Krytyczna poświęcona ich pamięci. Blisko 20-kilometrowa trasa obejmie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów podziemia niepodległościowego.

Jak zapowiadają organizatorzy, rowerzyści przejadą trasą: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Plac Na Rozdrożu, Koszykowa, Mokotowska, Piękna, Lindleya, Oczki, Chałubińskiego, Aleja Niepodległości, Rakowiecka, Kazimierzowska, Krasickiego, Wielicka, Ksawerów, Puławska, Wałbrzyska, Nowoursynowska, Dolina Służewiecka, Aleja Jana Rodowicza "Anody", Ciszewskiego, Fosa. Rowerzyści zakończą przejazd na parkingu przy kościele św. Katarzyny.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczą także biegacze. Zbiorą się oni w Parku Skaryszewskim, gdzie odbędzie się 3. edycja biegu "Tropem Wilczym". Głównym elementem zawodów będzie bieg na dystansie 1963 metrów, który wystartuje o godz. 11.40. Zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia 1963 metry. Skąd taki nietypowy dystans? Jak tłumaczą organizatorzy, bieg swoją długością odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo rozegrane zostaną biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów.

Na fotografiach i w piosence

Wiele wydarzeń przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Z okazji dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie można obejrzeć m.in. wystawę plenerową "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" przy Krakowskim Przedmieściu oraz ekspozycję "Milcząc wołają" w Centrum Edukacyjnym IPN.

Wieczorem w stołecznym klubie Palladium zaplanowano koncert "Panny Wyklęte", podczas którego wystąpią m.in. Dariusz Malejonek, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Początek o godz. 19.30.

Złożą kwiaty w miejscach pamięci

Ponadto, w wielu miejscach upamiętniających żołnierzy podziemia niepodległościowego będą miały miejsce uroczyste msze święte apele pamięci i składanie kwiatów.

O godz. 10.30 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego przy al. Wojska Polskiego 40. W południe hołd żołnierzom podziemia mieszkańcy stolicy oddadzą także na Powązkach, przy kwaterze "Ł".

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczona zostanie także mszą św. celebrowaną przez abp Henryka Hosera o godz. 12.30 w praskiej katedrze św. Michała i Floriana. Podczas Mszy św. zostanie wręczony medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Następnie pod Dębem Katyńskim odbędzie się apel pamięci.

Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona zostanie także w południe w warszawskiej katedrze polowej.

Ponadto, o godz. 20 z pl. Na Rozdrożu wyruszyć ma Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą pod więzienie przy ul. Rakowiecka 37a.

1 marca dniem "wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

W sobotę kilkadziesiąt brzozowych krzyży stanęło w kwaterze "Ł":

Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

PAP/jk/