Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Bieg Powstania Warszawskiego wraca na tradycyjną trasę

Warszawa

Wiceprezydent stolicy o trasie bieguMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

W sobotę już po raz 29. startujący w Biegu Powstania Warszawskiego na sportowo uczczą pamięć uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Polsce. Po rocznej przerwie impreza wraca na tradycyjną trasę, ze startem i metą w okolicy stadionu Polonii.

Organizatorzy przygotowali łącznie 13 tysięcy miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów i limit ten został wyczerpany w połowie lipca. To rekordowa liczba. Przed rokiem pakietów było o tysiąc mniej, a bieg ukończyło 10,4 tysięcy osób.

- Jestem bardzo wdzięczny, że biegacze kolejny raz chcą uczcić bohaterów tamtych czasów i przywołać w pamięci wydarzenia sprzed 75 lat - powiedział prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Triada biegowa

Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski.

- Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło "Zabiegaj o pamięć" w sobotę oddamy hołd powstańcom - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 20.30, a na 10 km - pół godziny później. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy pobiegną m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim. W wielu miejscach przygotowano rekonstrukcje historyczne.

- Już po raz 29. będziemy uczyć, przede wszystkim młodzież, o Powstaniu Warszawskim. To wspaniały bieg, w trakcie którego wieczorem na Starym Mieście, gdzie toczyły się najcięższe walki, panuje wyjątkowa atmosfera - dodał dyrektor Biura Sportu Warszawy Janusz Samel, zachęcając mieszkańców do kibicowania na trasie.

Bieg PAST-y

W czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbędzie się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku.

PAP/kz/ran