Bieg, który nie zirytował kierowców

Warszawa

Weganie biegali po WarszawiePiotr Dymus
wideo 2/3

Weganie opanowali nadbrzeże Wisły. W niedzielę zorganizowali Bieg Wegański, którego uczestnicy mogli zmierzyć się w trzech dystansach: na 5, 10 i 21 kilometrów. Oddzielnie zorganizowano też cztery biegi dla dzieci i marszobieg pod hasłem "Spacer po zdrowie".

Dorośli, młodzież, dzieci, a nawet zwierzęta mogli spróbować swoich sił w szóstej już edycji biegu. Impreza rozpoczęła się chwilę przed 9.00 w miasteczku zorganizowanym na błoniach przy Centrum Olimpijskim.

Trzy dystanse

Punktualnie o 9.00 ruszyli uczestnicy biegu na 5 kilometrów. Ich trasa przebiegała alejkami nad Wisłą w kierunku mostu Grota-Roweckiego. Godzinę później wystartował bieg na dystansie 10 kilometrów. Zawodnicy mieli do pokonania tą samą trasę co poprzednicy, ale zamiast jednej, przebiegli dwie pętle.

Ostatni bieg główny odbył się na dystansie 21 kilometrów i wystartował o godzinie 14.00.

Biegi dla dzieci

Na krótszych dystansach mierzyli się najmłodsi. Dzieci podzielono na cztery kategorie: urodzeni w 2010 roku i młodsi (na dystansie 400 metrów), między 2007 i 2009 rokiem (na dystansie 600 metrów), między 2004 i 2006 rokiem oraz między 2001 i 2003. Dwie ostatnie grupy miały do przebiegnięcia półtora kilometra.

"Spacer po zdrowie" z kolei to nic innego jak piesza wycieczka w towarzystwie lekarzy i profesorów związanych z medycyną czy rehabilitacją. Dystans wynosił 2,5 kilometra, lecz wyjątkowo wytrzymali mogli zrobić dodatkową pętlę i przejść pięć kilometrów.

Czworonogi mile widziane

Mile widziani na trasach byli również biegacze z psami. Traktowani byli jako oddzielna kategoria, ale mogli wciąć udział tylko w dwóch dystansach - na 5 i 10 kilometrów. Organizatorzy przewidzieli nawet specjalną nagrodę dla czworonoga - wyjątkowego psa biegu wegańskiego. Dodatkowo z każdego sprzedanego pakietu na Biegu Wegańskim organizatorzy zobowiązali się przekazać kwotę 5 złotych na rzecz Schroniska dla zwierząt w Korabiewicach prowadzonego przez Fundację VIVA!

Biegi zorganizowała organizacja Run Vegan. Idea - jak przekonują członkowie - jest prosta. Chodzi przede wszystkim o upowszechnianie biegania jako najprostszej i naturalnej formy ruchu, a także popularyzowanie roślinnej diety.

Patronem honorowym imprezy był burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla.

Pod koniec kwietnia w Warszawie odbył się Orlen Warsaw Marathon. Zobacz relację z tego biegu:

Prowadzący w maratonieTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

kw/mś