Bieg Konstytucji: zwiększony limit uczestników

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plTak wyglądał ubiegłoroczny Bieg Konstytucji

Do 6000 osób został zwiększony limit uczestników Biegu Konstytucji, który odbędzie się 3 maja dla upamiętnienia 226. rocznicy jej uchwalenia. Dotychczas chęć pokonania pięciokilometrowej trasy zgłosiło 5300 osób.

- To pierwsza impreza z cyklu Triady Biegowej odbywającej się pod hasłem "Zabiegaj o pamięć". Takie zawody mają znacznie szerszy wymiar niż tylko sportowy. Są ważnym elementem edukacji - powiedział Janusz Samel, szef stołecznego Biura Sportu i Rekreacji.

- Organizacja w rocznicę wielkich wydarzeń historycznych przyczynia się do jeszcze większego ich utrwalenia i wzbogacania wiedzy. To także promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia - dodał.

Start biegu zaplanowano na 3 maja, na godz. 11.00 z al. Tomasza Hopfera (Park Agrykola). Trasa prowadzi ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat.

Pół godziny wcześniej pobiegną dzieci na dystansie 700 m.

Trasa biegu
Aktywna Warszawa

Zainteresowanie rośnie

W ubiegłym roku do zawodów zgłosiło się 5000 osób w niespełna 55 godzin. - Frekwencja stale rośnie, dlatego też postanowiliśmy zwiększyć limit o tysiąc, czyli do 6000 uczestników. I to nie tylko na Bieg Konstytucji, ale również na cały cykl Triady: do 11 tys. na Bieg Powstania Warszawskiego i do 18 tys. na Bieg Niepodległości - poinformował dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Adam Boniecki.

Partnerami honorowymi biegu są m.in. ambasady tych krajów w Europie, które kolejno po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, wprowadzały u siebie podobne ustawy. Zaczęto od Francji, która swoją konstytucję przyjęła 3 września 1791 roku. Będą także reprezentanci Belgii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Finlandii i Luksemburga.

40 biegów w całej Polsce

3 maja odbędzie się w Polsce ponad 40 biegów. Do najstarszych należą m.in. zawody w Stalowej Woli (organizowane po raz 29.), w Zbąszynku k. Świebodzina (25.) i we wsi Rudze k. Zatora.

W niedzielę odbył się Orlen Warsaw Marathon. Zobacz relację z tego wydarzenia:

Prowadzący w maratonieTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

PAP/kw/mś