"Biedronka" znów się świeci

TVN Warszawa

fot. Muzeum Neonu

Wyjątkowej urody neon, który przez około 40 lat wskazywał drogę do baru mlecznego Biedronka, został uratowany. Przejęta i odrestaurowana reklama będzie ozdobą kolekcji Muzeum Neonu.

Szklanka z truskawkowym koktajlem, a pod nią napis "Biedronka". Kto go nie widział, mógłby pomyśleć, że przyjechał z Las Vegas. Ale oryginalny neon pochodzi z Ochoty. Znad baru mleczego przy ul. Grójeckiej został zdemontowany kilka miesięcy temu w związku z remontem elewacji budynku. Właściciele nie wyrzucili go na śmietnik, jak to często ze starymi reklamami świetlnymi bywa. Ale nie chcieli też instalować go z powrotem.

- O zniknięciu neonu poinformował mnie kolega. Okazało się, że neon cały czas stoi na zapleczu baru. Właściciel zgodził się na jego przekazanie do naszej kolekcji. Dzięki wsparciu sponsora udało się go odnowić - mówi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonu - To będzie jeden z najciekawszych eksponatów w naszych zbiorach, prawdziwa perła kolekcji - dodaje z satysfakcją.

Konstrukcja leciwego neonu zachowała sie dość dobrze, dlatego wystarczyło jej odświeżenie i wymiana rurek. Udało się odtworzyć oryginalny kolor reklamy.

Bar Biedronka zaistniał niedawno w klipie "Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka" zespołu Projektu Warszawiak.

Piotr Bakalarski