Białołęka chce metra do granic miasta

Warianty przebiegu II linii metraWaldemar Roszak

Białołęka coraz głośniej domaga się zmiany przebiegu II linii metra. Apetyty są ogromne, bo poza zamianą lokalizacji dwóch stacji, władze dzielnicy chciałyby budowy trzech kolejnych, niemal do północnych granic miasta. Sąsiedni Targówek, który wedle białołęckiej wizji straciłby jedną stację, nie chce nawet słyszeć o zmianie trasy.

Tydzień temu opisaliśmy koncepcję forsowaną przez władze Białołęki. Chciałyby one, aby od stacji Kondratowicza metro odbijało na północny wschód i dojeżdżało na stację zlokalizowaną już na Białołęce - przy skrzyżowaniu Trasy Toruńskiej i ul. Głębockiej. Oznaczałoby to rezygnację z budowy stacji na Bródnie.

85 tysięcy mieszkańców

- Wschodnia Białołęka to jeden wielki plac budowy. Deweloperzy nie próżnują, powstają wielkie osiedla mieszkaniowe. Dodatkowo, większość terenów w dwóch największych planach miejscowych, o powierzchni około tysiąca hektarów, można praktycznie w całości zabudować kolejnymi wielkimi osiedlami. Według bardzo ostrożnego opracowania demograficznego, w 2025 roku zamieszkiwać tu będzie nie mniej niż 85 tys. ludzi – przekonuje Waldemar Roszak, radny Białołęki (PO).

Promując usytuowanie stacji przy Kondratowicza, zamiast przy Rembielińskiej, białołęccy samorządowcy powtarzają argumenty o bliskości Trasy Toruńskiej, autostrady A2 i innych ważnych arterii oraz o możliwości budowy parkingów P+R: na 1700 miejsc (wariant postoju po północnej stronie Trasy Toruńskiej) lub 2500 miejsc (na południe od Trasy Toruńskiej).

- Podkreślam, że końcowe stacje metra muszą być węzłami przesiadkowymi. Na Bródnie wszystko jest już zabudowane. Nie ma miejsca na parkingi P+R, pętle autobusowo i miejsca na odpowiednie drogi dojazdowe do nich – wyjaśnia radny Roszak.

Zwraca także uwagę, że okolice Rembielińskiej są bardzo dobrze skomunikowane i nie potrzebują metra.

Stacja przy KondratowiczaWaldemar Roszak

Targówek mówi "nie"

Te argumenty nie przekonują jednak władz Targówka. - Nie wyobrażam sobie odebrania nam stacji. Ona wpisała się w świadomość ludzi i ich życiowe plany. Jestem przekonany, że będzie służyła im bardzo dobrze – mówi Andrzej Bittel, wiceburmistrz Targówka i dodaje, że plany przebiegu podziemnej kolejki były weryfikowane raptem 5-6 lat temu i wówczas nie widziano potrzeby usuwania stacji Bródno.

Zmiana lokalizacji spornej stacji wymagałaby również weryfikacji przebiegu wcześniejszego odcinka (między stacjami Targówek 2 – Kondratowicza). - Proponujemy przesunąć stację Zacisze w kierunku zachodnim. Dzięki temu znajdzie się na obszarze intensywnej wysokiej zabudowy wielorodzinnej, a nie domków jednorodzinnych – mówi Roszak.

Zgody na taką opcję nie wyklucza wiceburmistrz Targówka. – Rzeczywiście tamte tereny zdominuje intensywna mieszkaniówka, ale nie jestem przekonany, czy w ogóle istnieje taka techniczna możliwość zmiany trasy. Wcześniejsze plany nie uwzględniały takiego przesunięcia, więc mogą pojawić się także problemy z terenem. Czekam na konkretny materiał, do którego będę się mógł odnieść – podsumowuje Bittel.

Propozycja przesunięcia stacji ZaciszeWaldemar Roszak

Metrem pod Nieporęt?

Białołęckimi samorządowcami nie kieruje raczej troska o mieszkańców Targówka. Przesunięcie stacji Zacisze o kilkaset metrów, pozwoli zmienić usytuowanie następnej stacji (Kondratowicza), tak aby perony biegły w osi Głębockiej (północ - południe), a nie wzdłuż Kondratowicza (wschód - zachód). To z kolei umożliwiłoby skierowanie pociągów dalej na północ.

W wizji forsowanej przez Waldemara Roszaka trzy kolejne stacje w wizji znalazłyby się: - pomiędzy ulicami Derby i Berensona - w pobliżu ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej - w pobliżu ulic Mochtyńskiej i Kobiałka

- Proponujemy etapowanie budowy metra. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że dociągnięcie linii teraz aż do granic miasta jest nierealne. Dlatego w pierwszym etapie proponujemy, aby linia kończyła się na stacji w okolicach osiedli Derby. Należy jednak zarezerwować w planach miejscowych teren pod przyszłą rozbudowę w kierunku północnym – przekonuje radny.

Projekt przedłużenie metra na północWaldemar Roszak

Badają różne warianty

Ten i inne warianty metra bada już na zlecenie warszawskiego ratusza firma Transprojekt Gdański. Są to jednak odległe wizje. Na razie trwają roboty przy budowie centralnego odcinka II linii między rondem Daszyńskiego a dworcem Wileński. Równolegle projektowana jest kontynuacja odcinków po wschodniej i zachodniej stronie miasta (po trzy stacje).

Mówi burmistrz Białołęki Adam Grzegrzółka
Mówi burmistrz Białołęki Adam Grzegrzółkatvnwarszawa.pl, TVN24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Waldemar Roszak

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl