Biało-czerwony plac Zamkowy. Tłumy witały prezydenta

Warszawa

TVN24Tłumy na trasie z pl

Tłum ludzi z biało-czerwonymi flagami zebrał się przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. W kościele odbyła się msza w intencji Rzeczpospolitej i nowego prezydenta Andrzeja Dudy. Jeszcze więcej osób czekało na nowego prezydenta podczas jego spaceru z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego.

Grupy ludzi stały na trasie przejazdu prezydenckiej kolumny: przy Sejmie, na placu Trzech Krzyży, Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu.

Przed archikatedrą i na placu Zamkowym zebrał się największy tłum. W kościele odbyła się msza z udziałem prezydenta i jego rodziny, celebrował ją przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą opuścili po godz. 11.30 budynek parlamentu, w którym odbyła się uroczystość zaprzysiężenia.

Po mszy para prezydencka przeszła w szpalerze żołnierzy do Zamku Królewskiego.

Tłum bił brawo i skandował "Andrzej Duda", a pierwsza dama otrzymała kwiaty od zebranych. O godz. 14 w Zamku odbyła się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Para prezydencka wyszła z archikatedry
TVN24

Piechotą do Pałacu

O godz. 15 para prezydencka została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.

W pałacowej kaplicy prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Na dziedzińcu na parę prezydencką oczekiwała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała hymn. Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda" oraz "Witaj w domu". Nad głowami zgromadzonych powiewają biało-czerwone flagi, widać transparenty m.in.: "Andrzej Duda naszym prezydentem", "Andrzej Duda prezydent polskich spraw", "Habemus Presidentem", "Polacy, idziemy drogą śp. Lecha Kaczyńskiego". Zebrani śpiewają też pieśni patriotyczne.Prezydent Duda wraz z małżonką zamieszka w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.

Przejęcie zwierzchnictwa

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie. Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej.

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Duda przyklęknął przed sztandarem i go ucałował. Następnie na maszt wciągnięto proporzec prezydenta, który symbolizuje jego zwierzchnictwo nad wojskiem. Proporzec ma kolor czerwony z białym wizerunkiem orła pośrodku oraz białym wężykiem generalskim w obramowaniu.

Andrzej Duda złożył też kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tłumy na trasie spaceru

Licznie zgromadzeni ludzie, m.in. z biało-czerwonymi flagami stali na trasie przejścia Andrzeja Dudy z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Nowy prezydent pozdrawiał i rozmawiał z nimi.

Gdy prezydent dotarł na Krakowskie Przedmieście w tłumie nastąpiła eksplozja radości. "Witaj w domu" - krzyczeli sympatycy Andrzeja Dudy. Jedni próbowali uścisnąć prezydentowi rękę, inni usiłowali zrobić sobie pamiątkowe selfie.

Przez przedłużony spacer przemówienie prezydenta rozpoczęło się niemal z półgodzinnym opóźnieniem. - Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury - powiedział Duda.- To są bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast - dodał.Duda mówił też o sytuacji w Polsce. - Tracimy nasz kraj, gdy znikają kolejne instytucje, czy to połączenia komunikacyjne, instytucje kultury, szkoły, muzea, domy kultury - podkreślił.

Relacje na telebimach

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie można było oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim był ustawiony także na placu Zamkowym, na którym będą transmitowane niektóre uroczystości.

Related content

Ramowy plan zaprzysiężenia Andrzeja Dudy

Tu będzie można spotkać Andrzeja Dudę
tvnwarszawa.pl

ep/jb/PAP