Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Biała czcionka na stałe zastąpi żółtą. Nowe wyświetlacze w autobusach

Warszawa

TVN24Igor Krajnow o białych wyświetlaczach

Szykuje się zmiana w miejskich autobusach. Zarząd Transportu Miejskiego zakończył właśnie testy nowych wyświetlaczy, które numer i kierunek linii pokazują białą czcionką. Efekt? Jasne litery i cyfry zagoszczą już na stałe.

- Uważamy, że białe wyświetlacze w autobusach się sprawdziły. Są znacznie lepiej widoczne dla pasażerów nawet z większej odległości, zarówno przy złej pogodzie, jak i przy dużym nasłonecznieniu – mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Jak dodaje, od tej pory miasto będzie wymagało od operatorów zaopatrujących stolicę w autobusy, aby montowali w nich właśnie białe wyświetlacze, a nie pomarańczowe – jak było do tej pory.

Biała czcionka, czarne tło

Pojazdy z białą czcionką po raz pierwszy wyjechały na ulice 1 grudnia ubiegłego roku. Były to 54 dwunastometrowe solarisy.

Urzędnicy podkreślali wówczas, że autobusy są fabrycznie nowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty czy system głosowego zapowiadania przystanków.

Autobusy z białą czcionką
ZTM

"Nowością jest biała czcionka na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych. Dzięki większemu kontrastowi pomiędzy białą czcionką a czarnym tłem, numer linii i kierunek jazdy będą lepiej widoczne dla osób niedowidzących oraz w słoneczne dni – dla wszystkich pasażerów" – zapowiadali przed testami pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego.

Wymagania dla kierowców

Białe wyświetlacze to jednak nie jedyne zmiany, które pojawiły się w nowych autobusach. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ZTM wprowadził szereg innych, mniej technicznych wymagań.

Wszyscy kierowcy nowych autobusów muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym, czyli B1 (w przeszłości były kłopoty m.in. z pracownikami z Ukrainy, którzy nie władali polskim dostatecznie dobrze).

Powinni także znać układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, przepisy porządkowe i taryfowe. Przewoźnik został zobowiązany do zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę na pełen etat.

W ostatnich dniach często informujemy o autobusach przejeżdżających na czerwonym świetle:

Przejazd na czerwonym Luxmario/ Kontakt24
wideo 2/7

kw//ec