Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych dzięki mieszkańcom

Warszawa

ZDMNowe latarnie przy przejściach dla pieszych

Będzie jaśniej i bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Drogowcy odpowiadają na sygnały mieszkańców i planują dodatkowe oświetlenie przy kolejnych dziewięciu zebrach na Białołęce, Bielanach, w Wawrze i we Włochach.

Dobre oświetlenie zebry jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo pieszych, o czym tvnwarszawa.pl mówili naukowcy z Politechniki Warszawskiej. A pod względem bezpieczeństwa pieszych Polska ma bardzo złe statyystyki. Problemem widoczności od jakiegoś czasu zajmuje się ZDM. Zlecił audyt przejść w kilku dzielnicach, na ten rok planuje przebudowę najbardziej niebezpiecznych miejsc.

Inicjatywa pieszych

O doświetlenie dbają też mieszkańcy. Jaśniej, a przez to bezpieczniej, będzie na sześciu ulicach przy 9 przejściach dla pieszych. Te inwestycje to efekt działania budżetu partycypacyjnego.

Nowe oświetlenie pojawi się na Białołęce na ulicy Białołęckiej (na wysokości numeru 269), Na Bielanach na ulicy Sokratesa (na wysokości nr 9) oraz przy skrzyżowaniu z ul. Balzaka, Żeromskiego przy skrzyżowaniu z ul. Lisowską i z ul. Płatniczą, w Wawrze na ulicy Patriotów (przy przystanku PKP Falenica), Chrościckiego przy skrzyżowaniu z ul. Rybnicką i we Włochach na ulicy Popularnej przy skrzyżowaniu z ul. Krańcową i z ul. Wilczycką.

Wszędzie zastosowane będą oprawy o innej barwie światła niż oświetlenie na danej ulicy. - Najczęściej jest to białe światło, które znacząco poprawia widoczność na przejściu i w strefie dojścia – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Wybierają wykonawców

Nowe inwestycje to projekty w ramach budżetu partycypacyjnego 2017. - Trwa procedura związana z wybieraniem wykonawców dokumentacji projektowej dla tych inwestycji. Po otrzymaniu projektów przystąpimy do prac w terenie – informują drogowcy.

Na terenie stolicy wciąż jest wiele miejsc, które powinny być doświetlone:

Niedoświetlone przejście przez aleję Waszyngtona
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

skw/mś