Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Bezdomni nie będą wyrzucani z autobusów i tramwajów

TVN Warszawa

Archiwum tvnwarszawa.plBędą zmiany w regulaminie komunikacji miejskiej

Po zmianie regulaminu pracownicy ZTM ani straż miejska nie będą mogli wyprosić bezdomnego z pojazdów komunikacji publicznej. Chyba, że osoba taka zacznie stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Radni usuwają kontrowersyjny przepis o wyrzucaniu ludzi "budzących odrazę".

Pasażerowie komunikacji miejskiej często skarżą się, że nieprzyjemny zapach utrudnia warunki jazdy i proszą o interwencję. Na mocy przepisów, które obowiązywały do tej pory, osoby budzące odrazę otoczenia "mogły być usunięte" przez obsługę pojazdu lub kontrolerów biletów. Wkrótce to się zmieni.

Przepis zbyt ogólny

Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni będą głosować nad nowym regulaminem. Ten zezwala na interwencję wyłącznie w stosunku do ludzi, którzy zagrażają bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu. Takie osoby będą wzywane do zachowania spokoju lub – w ostateczności – wypraszane ze środków komunikacji publicznej.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że zmiany mają na celu zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa. Kładą też większy nacisk na ochronę zdrowia, życia i mienia pasażerów.

Przepis dotyczący "budzących odrazę" został wprowadzony do regulaminu ZTM w 2012 roku. Często był przedmiotem kontrowersji, głównie ze względu na poziom jego ogólności. Dla jednych odrażający są alkoholicy, a dla innych pijani nieletni – przykładów może być mnóstwo. Odrazę może budzić zarówno zapach, jak i zachowanie. Rzecznik ZTM Igor Krajnow wyjaśniał wówczas, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Nie wyrzucą bezdomnych

Przepis nie dotyczył bezpośrednio bezdomnych ani alkoholików. Jednak to właśnie oni byli najczęściej piętnowani. Pasażerowie zarzucali im, że w środkach komunikacji publicznych urządzają sobie tymczasowe schronisko. Narzekali na sytuacje, kiedy po wejściu do tramwaju muszą przesiadać się do innego, bo zapach jest nie do wytrzymania. W takich chwilach zawsze warto jednak pamiętać o konsekwencjach usunięcia bezdomnego z tramwaju. Przy kilkunastostopniowym mrozie taka osoba może po prostu zamarznąć.

Przypomnijmy, że regulamin ZTM zabrania również m.in. żebrania, gry na instrumentach muzycznych i używania sprzętu nagłaśniającego bez zgody ZTM. Nie pozwala na spożywanie jedzenia i picia – jeśli może to spowodować zabrudzenie innych pasażerów bądź zanieczyszczenie pojazdu. Nie można też spożywać alkoholu ani palić e-papierosów.

Z nowego regulaminu zniknie rozdział dotyczący zasad pobierania opłat i kontroli biletów oraz terminów rozpatrywania skarg. Te zostały przeniesione do innego aktu prawnego. "Proponowany podział jest skutkiem zmian wynikających z nowelizacji przepisów wynikających ze zmian w ustawie o transporcie publicznym" – czytamy w uzasadnieniu. Usunięte punkty będzie można znaleźć w zarządzeniu prezydent Warszawy.

Jeśli na najbliższej sesji (28 stycznia) radni przegłosują uchwałę, nowy regulamin zacznie obowiązywać od marca 2016 roku.

kw/sk