Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Bezdomne koty nie chciały jeść miejskiej karmy

Najnowsze

archiwum TVNKarmienie kotów

Bezdomne koty nie chciały jeść karmy zafundowanej im przez miejskich urzędników. Dopiero po kontroli w laboratorium okazało się, że przygotowana dla zwierząt mieszanka nie spełnia podstawowych wymagań. Pokarm trzeba było wycofać.

"Zgłaszają się karmicielki, które za własne pieniądze muszą kupować karmę, a tę dostarczaną wyrzucają, gdyż nie nadaje się do jedzenia; śmierdzi, koty nie chcą jej jeść. Nie spełniała ona parametrów" – napisała w interpelacji do prezydent miasta Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS).

Dla tysięcy zwierząt

Chodzi o karmę, którą dostarcza firma PUPIL-FOODS. Ratusz wyłonił ją w przetargu, by zapewnić pokarm dla ok. 29 tys. wolno żyjących zwierząt. "Czy istnieje możliwość sprawdzenia jakości karmy przez fachowców i unieważnienie przetargu?" - dopytywała 9 lipca radna Johann.

"Zgodnie z warunkami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia karma musiała spełniać określone wymagania odnośnie składu i parametrów" - odpisał w odpowiedzi Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent stolicy.

Zła karma sucha

Zarówno karma mokra jak i sucha musiały zawierać między innymi odpowiednią ilość wody, białka, tłuszczu i popiołu. Do tego połowa zawartości białka musiała być pochodzenia zwierzęcego, pokarm zawierać miał także taurynę i witaminy. Te wytyczne opracowano w porozumieniu z burmistrzami dzielnic, organizacjami pozarządowymi, a także po konsultacjach z katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Do biura ochrony środowiska w ratusz też zaczęły jednak docierać głosy, że teoria nie zawsze sprawdza się w praktyce, więc pobrano próbki do badania kontrolnego.

"Wynik badań wykonanych w Krajowym Laboratorium Pasz Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Lublinie wykazały, że parametry dotyczące karmy mokrej nie odbiegały od zawartych w Specyfikacji Instytutu Warunków Zamówienia i w opisie dostawy. Natomiast karma sucha nie spełniała ww. wymagań" - odpowiada Dąbrowski.

Dali nową karmę

10 lipca została wstrzymana dostawa i wydawanie nienadającej się karmy. A firma musiała ją niezwłocznie wymienić. Tydzień później zwierzęta zaczęły dostawać pożywienie ze zmienionymi składnikami.

"Zgodnie z oświadczeniami przedstawiciela wykonawcy do produkcji ww. karmy użyto wysokiej jakości surowców, które zapewniają dotrzymanie określonych standardów jakości oraz poprawę jej walorów smakowych. Wykonawca jednocześnie przesłał próbki tej karmy do koncesjonowanego, niezależnego laboratorium" – zapewnia wiceprezydent Warszawy.

I dodaje, że miasto zleci niezależne badania, a karma będzie cyklicznie kontrolowana.

O TYM, JAK WAŻNE JEST PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE ZWIERZĄT PRZEKONYWALI ORGANIZATORZY AKCJI "STOP OTYŁOŚCI. WAŻĄ SIĘ LOSY PSÓW I KOTÓW":

ran/b

Co trzeci pies w Polsce jest otyłyTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN