Bez wiz na Paradę Równości

Warszawa

| Newspixfot. TVN24

Uczestnicy zaplanowanej na czerwiec parady gejów w Warszawie będą mogli wjechać na teren UE bez wiz - pisze portal euobserver.com, powołując się na polski MSZ. Za wizy wjazdowe do strefy Schengen Rosjanie i Ukraińcy muszą normalnie płacić 35 euro, a Białorusini aż 60 euro.

- Prawa mniejszości i równość płci to nie wyodrębnione części programu polskiej prezydencji (w UE). To są wartości, których polski rząd zawsze bronił, niezależnie od tego, czy jest prezydencja, czy jej nie ma - powiedział portalowi rzecznik polskiej prezydencji w UE Konrad Niklewicz.

Niesprawiedliwy stereotyp

Zaznaczył, że utrwalony na Zachodzie stereotyp Polaka katolika-homofoba jest niesprawiedliwy. - Polska jest tolerancyjnym krajem, a zdecydowana większość polskiego społeczeństwa absolutnie nie sympatyzuje z nietolerancją pod adresem grup mniejszościowych - stwierdził Niklewicz.

Polska obejmuje prezydencję w UE 1 lipca tego roku. Parada Warsaw Gay Pride odbędzie się 11 czerwca. W ubiegłym roku brało w niej udział (wg różnych szacunków) od 6 do 12 tys. osób.

tvn24.pl/jak//gak/ran/par