Beyonce, jazz i Chopin. Tego posłuchasz w Warszawie

Warszawa

beyonce.comBeyonce wystąpi na Orange Warsaw Festival

Koncerty Paula McCartneya, Rogera Watersa, Beyonce, Wayne'a Shortera, festiwal Chopin i jego Europa - między innymi takie atrakcje czekają w najbliższym czasie na warszawską publiczność. Ponadto doroczne festiwale teatralne, filmowe, a także biennale plakatu.

1. Nowa Muzyka Żydowska

Czwarta edycja festiwalu Nowa Muzyka Żydowska odbędzie się w dniach 9-12 maja w Warszawie. Zagrają m.in. Marcin Masecki, Watcha Clan i Hakafot. Koncerty odbywać się będą w klubie Palladium oraz Synagodze im. Nożyków i Muzeum Historii Żydów Polskich. Festiwal otworzy 9 maja koncert grupy Hakafor, który odbędzie się w Synagodze im. Nożyków. Francuska formacja Watcha Clan wystąpi w drugim dniu imprezy w Palladium. Muzycy rodem z Marsylii w swojej twórczości sięgają do tradycji muzyki bałkańskiej, arabskiej, tureckiej oraz klezmerskiej. 11 maja w warszawskim Palladium pianista Marcin Masecki wystąpi w projekcie Malerai-Goldstein-Masecki. Malerai to działające pod wodzą klarnecisty Michała Górczyńskiego, trio, które tworzą skrzypaczka Dagna Sadkowska i wiolonczelista Mikołaj Pałosz.

W projekcie Riverloam Trio Babcias Memory wystąpi saksofonista Mikołaj Trzaska, kontrabasista Olie Brice i perkusista Mark Sanders. Koncert odbędzie się 12 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich.

2. Planete+ Doc

Od 10 do 19 maja w warszawskich kinach Iluzjon i Kinoteka odbywać się będą projekcje, spotkania i panele dyskusyjne w ramach 10. edycji festiwalu filmowego Planete+ Doc.

Wśród gości zaproszonych na tegoroczą odsłonę festiwalu do Warszawy przyjadą m.in.: Nicolas Philibert, Peter Mettler, Siergiej Łoźnica, Bartek Konopka, Maciej Drygas, Anka i Wilhelm Sasnalowie. Organizatorzy, poza pokazami najnowszych prac tych reżyserów, zaplanowali spotkania, wykłady mistrzowskie i panele dyskusyjne z udziałem twórców.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 140 filmów. W ramach festiwalu w Iluzjonie odbędzie się przegląd filmów Jiriego Menzla (6-12 maja) a także spotkanie z reżyserem, autorem m.in. "Pociągów pod specjalnym nadzorem" (1966).

3. Orange Warsaw Festival

25 i 26 maja na warszawskim Stadionie Narodowym odbędzie się szósta edycja Orange Warsaw Festival. W tym roku impreza przenosi się z dotychczasowej lokacji - stadionu Legii Warszawa. Największym wydarzeniem festiwalu będzie występ amerykańskiej wokalistki R'n'B, Beyonce. - To gwarancja absolutnego profesjonalizmu, jeśli chodzi o widowisko. Naszym głównym celem przy organizacji festiwalu była dobra zabawa - trudno o artystkę, która lepiej by to zapewniła - mówił w lutym dziennikarz muzyczny i dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Metz.

Na Stadionie Narodowym wystąpią także: The Offspring, Cypress Hill i Fatboy Slim.

4. Paul McCartney

22 czerwca po raz pierwszy w Polsce wystąpi Paul McCartney. Koncert eks-Beatlesa na Stadionie Narodowym odbędzie się w ramach trasy koncertowej "Out There!".

Basista i wokalista zapowiadał, że zamierza odwiedzić miejsca, w których nie grał nigdy wcześniej. Przyjazd McCartneya będzie dopiero drugą wizytą któregoś z byłych członków zespołu The Beatles w Polsce. W 2011 r. w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpił były perkusista grupy, Ringo Starr.

5. Jazz na Starówce

Atrakcyjnie lato zapowiada się dla fanów muzyki jazzowej. W każdą sobotę od 22 czerwca do 17 sierpnia odbywać się będą koncerty w ramach XIX. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. W tym roku na Rynku Starego Miasta wystąpią m.in.: Adam Bałdych, Jacky Terrason Trio, Hiromi Trio Project, Enrico Pieranunzi Trio.

6. Warsaw Summer Jazz Days

Podczas kolejnej odsłony festiwalu Warsaw Summer Jazz Days w warszawskiej Soho Factory 18 lipca wystąpi kwintet amerykańskiego saksofonisty Wayne'a Shortera, znanego m.in. z pracy w "drugim kwintecie" Milesa Davisa. Shorter jest uznawany za jednego z najlepszych obecnie saksofonistów na świecie.15 lipca podczas WSJD swoje 60. urodziny świętować będzie inny saksofonista, John Zorn. Wystąpi on w Sali Kongresowej z projektami: The Dreamers, Song Project, Illuminations, The Holy Vision, The Alchemist, Templars in Sacred Blood i Electric Masada. Z Zornem zagrają m.in. Mike Patton, Marc Ribot i Joey Baron. Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią także: Sun Ra Arkestra, Paco De Lucia, Power of the Horns, Antonio Sanchez Quartet i Jerzy Mazzoll Trio.

Festiwal zakończy się 20 lipca.

7. Roger Waters

20 sierpnia na Narodowym wystąpi były lider grupy Pink Floyd, Roger Waters.

Basista i wokalista zagra w Warszawie utwory z jednej z najsłynniejszych płyt formacji, "The Wall". Koncert będzie widowiskiem muzyczno-wizualnym z bogatą scenografią. Waters występował już w Warszawie w 2002 r. na Stadionie Gwardii.

8. Chopin i jego Europa

W ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" w warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowane zostaną dzieła muzyki romantycznej, kompozycje najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Chopina, Moniuszki, Pendereckiego i Góreckiego. Wystąpią m.in. pianiści Barry Douglas, Dang Thai Son, Gerhard Oppitz, Janusz Olejniczak a także Royal String Quartet oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia, a zakończy się 1 września.

9. Sztuka Ulicy

Na placach i skwerach Warszawy, w dniach 21-30 czerwca oraz 5-7 lipca odbywać się będą spektakle i performance w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Sztuka Ulicy.

W programie 21. odsłony imprezy znalazły się m.in. występy francuskiego cyrku Cirque Fusion, Teatru Biuro Podróży - jednego z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Akt i białoruskiego teatru Kryly Halopa. - Na kilka dni Warszawa staje się miejscem, gdzie koncentruje się życie współczesnego społeczeństwa, zaś kultura prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea - tłumaczą organizatorzy imprezy.

10. Biennale Plakatu w Warszawie

Od 2 czerwca, w ramach dorocznego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie oglądać będzie można 2200 nadesłanych prac. W 23. edycji imprezy, zorganizowanej przez Muzeum Plakatu w Wilanowie, udział weźmie 800 artystów z 50 krajów.

PAP/mz