Betonową kopułę pokryją blachą

Warszawa

- Jeśli dożyjemy i będą tu państwo za rok, to zobaczą zupełnie inny obraz tego, co widzimy dziś. Planujemy w tym roku ocieplenie kopuły, jej przykrycie miedzianą blachą i zamknięcie dużym świetlikiem, przez który będzie wpadał snop światła - zapowiedział kardynał Kazimierz Nycz, metropolita archidiecezji warszawskiej.

Kazimierz Nycz chwalił się we wtorek postępami budowy Świątyni Opatrzności Bożej podczas konferencji prasowej. Jak tłumaczył zakończony został przetarg na wykonanie prac nad ociepleniem i pokryciem kopuły świątyni. Koszt prac szacowany jest na 9,6 mln zł.

Metropolita warszawski podziękował wszystkim, którzy pomagają w budowie Świątynię Opatrzności Bożej i zwrócił się z prośbą o dalsze wsparcie.

3 czerwca, w Święto Dziękczynienia, w parafiach w całym kraju odbędzie się przykościelna zbiórka na rzecz budowy kościoła. Dochód z niej zostanie przeznaczony na prace nad wykończeniem kopuły.

Budowana od lat

Prace budowlane rozpoczęto 10 lat temu w Wilanowie. Inicjatywę podjął jeszcze w latach 90. prymasa Józef Glemp.

W świątyni znajdzie się miejsce na muzeum kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Na poziomie -1 będzie Panteon Wielkich Polaków, w którym pochowano ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego oraz poetę ks. Jana Twardowskiego.

bako

Mówi kardynał Kazimierz Nycz
TVN24