Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Bemowo walczy o metro

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. urząd dzielnicy

Trwają próby przeciągania II linii metra. Po tym, jak Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił, że chce rozbudować centralny odcinek zarówno w kierunku Woli, jak i Targówka, do gry włączają się władze Bemowa. Apelują, by w pierwszej kolejności powstała też stacja nazwana roboczo "Górce".

- Mamy plan, żeby zaprojektować, a potem wybudować siedem kolejnych stacji: cztery na Wolę, trzy w stronę Targówka. Ale może uda się więcej, analizy w tej sprawie trwają - mówi Bartosz Milczarczyk z biura prasowego ratusza.

Jak zaznacza, wszystko zależy od wysokości uzyskanych funduszy z Unii Europejskiej.

Ważny węzeł przesiadkowyNadzieję na więcej ma Bemowo. Zarząd dzielnicy przyjął właśnie stanowisko, w którym apeluje do władz miasta o budowę nie czterech, a pięciu stacji na zachód. "Uważamy, iż warto uwzględnić już na pierwszym etapie projektowania stację Górce, która w planach zlokalizowana jest przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich" – czytamy w stanowisku.Władze Bemowa przekonują, że zakończenie odcinka zachodniego na planowanej stacji Ulrychów, odetnie dzielnicę od bezpośredniego dostępu do metra. "Planowana stacja Górce zlokalizowana jest o wiele korzystniej, tj. przy najważniejszym i najbardziej obleganym węźle komunikacyjnym w tej części Warszawy. To tutaj krzyżują się trasy kilkunastu linii autobusowych i tramwajowych, dlatego więc jest to naturalne miejsce do stworzenia kompleksowego węzła przesiadkowego" - argumentują władze dzielnicy.

Targówek się nie poddaje

Innego zdania są urzednicy z Targówka. Cały czas obstają za tym, żeby II linię metra rozbudować w pierwszej kolejności na wschód. - Rozbudowanie metra do końca planowanej linii na Targówku jest dobre nie tylko dla dzielnicy - zaznacza Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz Targówka. - Łącznie z mieszkańcami Białołęki mogłoby na tym skorzystać ponad 200 tys. osób - dodaje.ran/roody