Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

Bemowo czeka na metro: nowy konkurs czy odwołanie?

Najnowsze

materiały prasoweTak miał wyglądać zachodni odcinek II linii metra

Po unieważnieniu przez Krajową Izbę Odwoławczą konkursu na ostatnie stacje II linii metra, miasto ma dwie możliwości: rozpisać nowy albo złożyć odwołanie. - Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji. Po nim będziemy podejmować decyzję - zapowiadają urzędnicy.

Jak mówi nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, jednym z kluczowych czynników, które będą brane pod uwagę, będzie czas.

Miasto nie chce pozwolić sobie na zbyt duże opóźnienia związane z realizacją końcowego odcinka metra na Bemowie. Decyzja Krajowej Izby Odwoławczej może pokrzyżować te plany. Przypomnijmy krótko: zwycięzcą konkursu na koncepcję ostatnich stacji II linii metra zostało konsorcjum firm AMC

- Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt". Wyniki poznaliśmy na początku czerwca, a niedługo potem przegrana firma (ILF Consulting Engineers Polska) zaskarżyła tę decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej. Powodem był numer nadany zwycięskiej pracy, dzięki któremu sąd konkursowy mógł zidentyfikować autora. A zgodnie z zasadami projekt powinien być anonimowy.

Nowy konkurs

KIO przychyliła się do skargi i unieważniła konkurs. Co dalej? - Na razie czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji KIO i dopiero po jego otrzymaniu będziemy podejmować dalsze czynności - tłumaczy krótko Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Ratusz ma dwie możliwości. Po pierwsze, ponowne ogłoszenie konkursu. - To najbardziej prawdopodobny scenariusz - przyznaje Milczarczyk. - Jego założenia byłyby takie same, jak poprzednim razem, dlatego sam proces ogłaszania konkursu pewnie byłby dość krótki - dodaje. Rozpisanie konkursu oznaczałoby jednak zupełnie nowe rozdanie - zgłaszać mogłyby się nowe firmy z nowymi koncepcjami.

O możliwych terminach mówić na razie za wcześnie. Zwłaszcza że ratusz ma do wykorzystania jeszcze drugi scenariusz - odwołanie do organu wyższej instancji, którym w tym przypadku jest sąd okręgowy. - To też jest jedna z opcji branych pod uwagę. Czekamy jednak na uzasadnienie od Krajowej Izby Odwoławczej i wtedy zdecydujemy - zapowiada Milczarczyk.

Sugeruje jednak, że rozwiązanie to jest mniej prawdopodobne. - To czas jest dla nas najważniejszy, a ewentualne odwołania mogłyby wydłużyć całą procedurę - przyznaje. Złożenie odwołania wyklucza bowiem rozpisanie nowego konkursu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Ale z drugiej strony, jeśli sąd uznałby, że decyzja KIO była niesłuszna, ratusz - jak mówi Milczarczyk - mógłby przystąpić do podpisania umowy z Metroprojektem bez nowego konkursu. Jest jeszcze trzeci scenariusz, na który miasto nie ma już jednak wpływu. Odwołanie od decyzji KIO może złożyć również Metroprojekt - zwycięzca unieważnionego konkursu. W tym przypadku również władze Warszawy musiałyby wstrzymać się z decyzjami do czasu rozstrzygnięcia odwołania.

Trzy stacje

W ramach ostatniego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie ul. Górczewskiej, w rejonie ul. Lazurowej; stacja C02 "Chrzanów" - w rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem ul. Człuchowskiej; stacja C01 "Połczyńska" - w rejonie ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Ponadto za ul. Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie Stacja Techniczno-Postojowa "Mory", z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra.

Zobacz jak wyglądało ogłoszenie wyników konkursu, w którym zwyciężyło "Metroprojekt":

Wizualizacje nowych stacji metraMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Tak miały wyglądać stacje metra na Bemowie:

kw/r/jb

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe