Będzie wreszcie obiecana zebra

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPrzechodzą "na dziko"

Przejście dla pieszych w al.Solidarności przy ul.Rzeszotarskiej powstanie jeszcze w lecie tego roku. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Piesi nie będą musieli przechodzić "na dziko".

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że ogłoszono przetarg na przejście dla pieszych w al.Solidarności. W piątek Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że wybrano już wykonawcę prac.

Przetarg wygrała firma Swarco Traffic Polska. Budowę nowego przejścia wraz z sygnalizacją świetlną firma wyceniła na 443 708,65 zł brutto. Po dopełnieniu formalności będzie mogła przystąpić do zaplanowanych prac.

Mieszkańcy apelowali

Przejście pełniło rolę tymczasowego podczas budowy II linii metra. Po jej zakończeniu zniknęło. Na tyle jednak spodobało się mieszkańcom, że postanowiono je odbudować. Wielu mieszkańców apelowało do ZDM o jego przywrócenie. "Postulaty składane były zarówno przez mieszkańców jak i przez radnych Dzielnicy Praga-Północ. W związku z tym po wnikliwej analizie zdecydowaliśmy się przywrócić przejście tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort poruszania się pieszych" - podaje ZDM

Pierwotnie przejście miało powstać w 2015 roku, jednak do jego powstania nie doszło z powodu wydłużenia się uzgodnień projektu budowy sygnalizacji świetlnej. Piesi zaczęli więc przechodzić przez ulicę „na dziko” .

Będzie sygnalizacja i monitoring

Nowe przejście powstanie na skrzyżowaniu al.Solidarności z ul.H. Rzeszotarskiej. Będzie wyposażone w sygnalizacje świetlną oraz kamery monitoringu miejskiego. Ponadto ma zostać zainstalowany system detekcji rowerzystów i pieszych. W ramach remontu odnowione zostaną znaki poziome i pionowe. Wybrany wykonawca będzie miał 50 dni od momentu podpisania umowy na zrealizowanie zadaniaOprócz przywrócenia przejścia ZDM zapowiada przywrócenie przystanku autobusowego, który również funkcjonował podczas budowy II linii metra.

md//ec