Będzie więcej parkomatów? Decyzji wciąż nie ma

Warszawa

| Fakty po południufot. TVN 24

Po raz kolejny radni miasta nie zajęli się projektem rozszerzenia strefy płatnego parkowania m.in. o Muranów. Ratusz wciąż pracuje nad dokumentem, a planowany na październik 2012 roku termin ustawienia nowych parkometrów staje pod znakiem zapytania. Według harmonogramu miejscy samorządowcy mogą zająć się sprawą najwcześniej za dwa miesiące.

- Na razie wprowadzamy poprawki do projektu uchwały w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania - mówi Mieczysław Reksnis, dyrektor biura drogownictwa w ratuszu. - Chodzi m.in. o dodanie do strefy jeszcze jednego obszaru w rejonie ul. Parkowej i Belwederskiej - tłumaczy.

Półtoraroczne rozszerzanie

W pierwotnej wersji projektu uchwały znalazł się zapis o poszerzeniu obowiązującej strefy o Muranów, Nowolipki, cały Mirów, część Ochoty i fragment Pragi. Decyzja miała zapaść na radzie miasta niespełna dwa tygodnie temu, ale punkt na prośbę ratusza został zdjęty z obrad. Radni nie zajmowali się nim także podczas ostatniej sesji - we wtorek, bo projekt uchwały po poprawkach nie jest gotowy.

Kiedy więc długo oczekiwane m.in. przez mieszkańców Muranowa rozszerzenie strefy dojdzie do skutku? Według wstępnych planów miasta na jej poszerzenie potrzeba niecałe półtora roku. Gdyby radni podjęli decyzję przed dwoma tygodniami, to nowe granice obowiązywałyby od października 2012 r. - Opierając się na doświadczeniach z poszerzenia strefy w 2008 r. mniej więcej tyle czasu potrzeba na jej przygotowanie - tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

A może szybszy przetarg

Chodzi m.in. o wprowadzenie nowej organizacji ruchu czy zorganizowanie przetargu na zakup parkometrów. Decyzja leży jednak w rękach radnych, a jak dowiedzieliśmy się w biurze rady, według harmonogramu samorządowcy zebrali się przed wakacjami po raz ostatni właśnie we wtorek.

Najbliższa "robocza" sesja ma się odbyć pod koniec sierpnia (w czasie wakacji, pod koniec lipca zaplanowana jest jedna sesja - uroczysta). Jeżeli radni powiedzą pod koniec wakacji rozszerzeniu "tak", to przewidziane wstępnie 18 miesięcy na powiększenie strefy wypada na przełomie 2012 i 2013 roku, czyli w zimę. Trzeba się więc liczyć, że prace mogą się opóźnić np.: przez opady śniegu, a rozszerzenie strefy przesunąć nawet na wiosnę 2013. Drogowcy podkreślają jednak, że mogą przyspieszyć niektóre procedury.

- Wszystko zależy od radnych miasta. Jeżeli wyznaczą nam termin na październik 2012 roku, to będziemy musieli się pospieszyć z przetargiem - zaznacza Sobieraj.

ran//par